16 İnç MacBook Pro Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Apple tarafından bir müddettir geleceği konuşulan yeni üst düzey 16 inç MacBook Pro dizüstü bilgisayar tanıtıldı. Yeni MacBook Pro modeli Magic Keyboard, 6 hoparlörlü ses sistemi ve 8 çekirdek işlemci ve 64 GB RAM’e kadar seçenekler ile dikkat çekiyor.

16 İnç MacBook Pro Özellikleri Neler?

MacBook Pro ailesinin birinci 16 inç True Tone Retina ekranlı modeli 3072 x 1920 piksel çözünürlük, 226 ppi yoğunluk ve 500 nit parlaklık sunuyor. Ayrıyeten, dar bantlı LED geriden aydınlatma ile P3 geniş renk yelpazesi sağlanıyor.

Yeni klavye ise Magic Keyboard olarak anılıyor ve makas tipi mekanizma kullanıyor. 1 mm hareket mesafesine sahip düzeneğin hassas, rahat ve sessiz bir yazma tecrübesi sunduğu belirtiliyor. Touch Bar ve Touch ID özellikleri de eserde mevcutken, fiziksel Escape tuşu ve ters döndürülmüş T biçimindeki ok tuşları dikkat çekiyor.

Altı hoparlörlü ses sistemi ise etkileyici geniş stereo ses tecrübesi için tasarlanmış. Force-cancelling özellikli çift woofer ise ses titreşimini azaltarak daha net ve doğal sesler sunuyor. Ek olarak, stüdyo kalitesinde üçlü mikrofon dizilimi bulunuyor.

16 inç modelde 6 ve 8 adede kadar çekirdek ile yapılandırılabilen işlemci ve 64 GB’a kadar bellek seçenekleri sunuyor. Intel Core i9 işlemci ile 4 çekirdekli MacBook Pro’ya nazaran performansın 2,1 kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Gelişmiş termal mimari ile de daha süratli süreç gücü sağlanmış durumda. Optimum hava akışı için gelişmiş fan kanatlarına sahip büyük pervaneler daha tesirli soğutma sunuyor. AMD Radeon Pro 5000M serisinin evvelki jenerasyonun başlangıç modeline nazaran 2 katın üzerinde sürat sağlıyor. İsteğe bağlı 8 GB GDDR6 VRAM ise çok daha yüksek performans isteyenler için.

16 inç MacBook Pro, 8 TB’a kadar SSD depolama alanı ile de yer kahrı çekmemenizi sağlıyor. Bu depolamanın 3.2 GBps’ye kadar sıralı okuma suratına sahip olduğu paylaşılıyor. Apple, bugüne kadar bir bilgisayarda sundukları en yüksek pil kapasitesini de bu modele getirmiş. 100 watt-saatlik lityum polimer pil ile kablosuz kontakta 11 saate kadar internette gezinme ve görüntü oynatma mühleti vadediliyor.

16 İnç MacBook Pro Fiyatı

Satışına başlanan 16 inç MacBook Pro’nun 2.6 GHz 6 çekirdekli işlemci, 512 GB depolama kapasitesi, AMD Radeon Pro 5300M sunan modeli 18.299 TL fiyat etiketi taşıyor. 2.3 GHz 8 çekirdekli işlemci, 1 TB depolama kapasitesi, AMD Radeon Pro 5500M sunan modelse 21.499 TL. En yüksek modeli en üst seçeneklerle konfigüre ettiğinizde ise fiyatın 47.899 TL’ye kadar çıktığını not olarak düşelim. 15 inç seçeneği ise artık satıştan kaldırılmış durumda.

Başa dön tuşu