8K Ultra HD TV Standartları Belirlendi

Consumer Technology Association (Tüketici Teknolojileri Birliği) tarafından 8K Ultra HD (UHD) televizyonlar için resmi sanayi ekran çözünürlüğü ve logosu duyuruldu. 8K Ultra HD TV standartları için yapılan duyuruda, 8K rozetini taşıyacak televizyonların 7680 x 4320 piksel dayanaklı en az 1 yahut daha fazla HDMI girişi sunması gerekiyor. Ayrıyeten, 10 bit derinlik ve saniyede 24, 30 ve 60 kare oranı için takviye sağlanması ve 33 milyon etkin piksel sunması koşullar ortasında.

Yeni çözünürlükte SD, HD ve 4K görüntülerin 8K çözünürlüğe yükseltilmesi de mümkün olacak. 8K ekranların 4K UHD ile kıyaslandığında 4 kat daha fazla detay sunduğunu ve standart HD’den 16 kat daha keskin olduğunu belirtelim. Bu sayede 8K içerikler olmadığında manzaranın berbat olmasının önüne geçilmiş olunacak. ITU-R BT.2100 tarafından belirtilen formda HDR transfer işlevleri ve kolorimetreye; ve HDCP v2.2 yahut muadil içerik muhafazasına da bağlı kalınması gerekiyor.

8K sertifikasyon programına iştirakin büsbütün isteğe bağlı. Öte yandan üreticilerin 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren eserlerine yeni 8K logosunu yerleştirmek için bu programa katılmak isteyeceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

Consumer Technology Association iddialarına nazaran 2019 içerisinde ABD’de 175 bin 8K UHD TV satılacak. Elde edilecek gelirin ise 734 milyon dolar olacağı ön görülüyor.

Başa dön tuşu