Android 14, Eski Uygulama Kurulumlarını Engelleyebilir

Google, Android 14 ile eski uygulamaların yeni işletim sistemlerinde çalışmasını büyük ihtimalle zorlaştıracak. Bahisle ilgili olarak 9to5Google kimi kod değişiklikleri buldu ve bu değişikliklere bağlı olarak Android 14 eski Android sürümlerinde çalışması hedeflenen uygulamaları engellemeye başlayacak.

Google, uygulama geliştiricilerinden uygulamalarının en son Android işletim sistemlerini göz önünde bulundurarak geliştirildiğinden emin olmalarını istemeyi bir alışkanlık haline getirmiş durumda. Yalnızca bu da değil, Google Play Store yönergeleri bile tüm yeni uygulamaların en azından Android 12’yi hedeflemesini gerektiriyor.

Google, makûs emelli yazılım yayılmasının olabildiğince düşük olmasını sağlamak istiyor ve bunun gerçekleşmesi için Android’in eski sürümlerini hedefleyen uygulamalar engellenmeye başlanacak.

Son olarak, Android 14 ile Google daha katı kurallar uygulayacak ve hatta eski uygulamaların dışarıdan yüklenmesini engelleyecek. Makus emelli yazılım yüklü uygulamalar artık eski Android sürümlerindeki güvenlik eksikliğinden yararlanmayacağından bu yanlışsız tarafta atılmış bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

Başa dön tuşu