Avatarlar yavaş yavaş hayatımızın bir parçası haline gelebilir

Hayatımıza Facebook gibi bir sosyal medya platformunu sokan ve bu hamlesiyle sosyal medya kavramının yeniden tanımlanmasını sağlayan Mark Zuckerberg, son birkaç yıldır kafayı Metaverse’e takmış durumda. Ünlü CEO’nun bu konuya takıntısı öylesine büyük ki, geçtiğimiz yıl düzenlenen Connect 2021 etkinliğinde şirketin isminin Facebook yerine Meta olarak değiştirildiğini duyurmuştu. İşte bu nedenle dün gerçekleştirilen Meta Connect 2022 etkinliği çok daha fazla sayıda meraklı gözlerle takip edildi.

Etkinliğin odak noktası tabi ki yine Metaverse evreniydi. Bu evrende daha fazla ve daha verimli vakit geçirebilmek için geliştirilen Quest Pro başlığı resmen duyurulurken, en çok dikkat çeken konu ise Avatarlar hakkında yapılan açıklamalar oldu.

Avatarlar yavaş yavaş hayatımızın bir parçası haline gelebilir

Şirketten yapılan açıklamaya göre, bundan sonra avatar kullanımının yaygınlaştırılabilmesi için pek çok çalışma yapılacak. Özellikle Facebook ve Messenger uygulamalarına da entegre edilecek olan avatarlar sayesinde, artık insanlar kendi yüzlerini göstermeden avatarları aracılığıyla görüntülü görüşme yapabilecekler.

Öte yandan bugüne kadar iki kolu, kafası ve gövdesi olan ancak ayakları bulunmadığı için Casper gibi havada uçuyor görünümü veren Avatarların artık bacaklara ve ayaklara sahip olacağı da duyuruldu. Bu daha gerçekçi bir Metaverse deneyimi için oldukça önemli bir adımdı. Son olarak Metaverse evrenindeki avatarlarını geliştirmek isteyen kullanıcılar için Horizon Worlds içerisinde yeni bir aksesuar dükkanının açılacağını belirten Zuckerberg, kullanıcıların gerçek paralar ile Avatarları için buradan aksesuar alabileceklerini söyledi.

Başa dön tuşu