CKD Teknolojisiyle DDR5 Bellekler 9.000 MHz Sınırını Aşabilir

DDR5 bellekler uzun vakittir kıymetli fiyat etiketine sahip olsa da nihayet ulaşılabilir hale gelmeye başladı. Birbiriyle yarışa giren RAM üreticileri, kısa mühlet içinde epey yüksek suratlara çıkan eserler piyasaya sürdü. Yakın vakit evvel 7800 MHz frekansa ulaşan kitler gördük. Overclock denemelerinde ise 10.000 MHz bariyeri aşıldı.

Depolama eserleri üreten TeamGroup, Renesas Electronics’in yeni bir bileşeni sayesinde DDR5 sinyal suratını ve güvenilirliğini artırdığını argüman ediyor. Şirkete nazaran yeni teknolojilerle birlikte OC belleklerdeki frekanslar 9.000 MHz ve daha ötesine taşınacak:

Renesas Electronics Corporation tarafından DDR5 için tasarlanan yeni CKD (client clock driver-istemci saat sürücüsü), CPU’dan bellek kitlerine yüksek frekanslı sinyalleri güçlendirecek, arabelleğe alma süreçlerini yürütecek, yüksek frekans suratlarında stabilite sağlayacak ve güvenilirliği artıracak. Renesas, bunun tüketici DIMM’lerinde kullanılan birinci saat şoförü olduğunu söylüyor. Tahminen de çok geçmeden CKD dayanaklı kitlerden birini piyasada görebilirsiniz.

TeamGroup’un açıklamasına nazaran, CKD donanımlı kitler birinci olarak DDR5-6400 JEDEC standardıyla birlikte gelecek ve daha süratli seçenekler önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacak. Şirket, saat şoförünün 9.000 MHz üzerinde frekanslar sağlayacağını söylüyor.

Bununla birlikte, DDR5 pazarında yüksek performanslı seçenekler arttıkça daha alt segment eserlerin fiyatlarında düşüşler yaşanabilir. Bu da hem en son bellek standardına geçmek isteyen genel tüketiciler hem de AMD cephesi için olumlu bir gelişme olacaktır.

Başa dön tuşu