Daemon X Machina İncelemesi

Renkli ve canlı grafikleri, mecha sevenleri epeyce mutlu edecek dizaynlarıyla Daemon X Machina, tuhaf, dikkat cazibeli ve farklı bir oyun dünyasının kapılarını açıyor. Shoot Em Up ve üçüncü şahıs aksiyon çeşidini bir ortaya getiren oyun, yapay zeka ve insanların savaşını farklı bir açıdan ele almayı hedefliyor.

Daemon X Machina öyküsü uydumuz olan Ay’ın modüllerine ayrılıp, yeryüzüne yağmasıyla başlıyor. Aslında bu türlü bir olay başlı başına bile bir felaket olarak anılabilir. Fakat sorun yalnızca yeryüzüne yağan Ay modülleri değildi. Bu kesimler birebir vakitte Femto ismi verilen gizemli bir hususun de Dünya’ya gelmesine neden olmuştu. Femto yapay zekanın direnişe geçmesine neden olurken, değdiği insanları da genetik mutasyona uğratmıştı. Artık yeryüzünde kalan beşerler kendi yarattığı makinelerle savaşmak zorundaydı.

Ay modüllerinin mutasyona uğrattığı beşerler ise Daemon X Machina’da son derece pahalı. Outers ismini alan bu bireyler yapay zeka ile savaşabilecek, makineleri denetim altına alabilecek tek küme olarak öne çıkıyor. Elbette bu insanların birçok paralı asker olarak savaşa katılıyor ve makinelere karşı geliyorlar. Yeniden de onlara bu işleri veren bireylerin kirli art planları ve oluşan kümeleşmeler, en az makineler kadar büyük bir tehditin kapılarını aralıyor.

Anime esintileri taşıyan grafik biçimi ve yeniden buram buram mecha konseptli animelerden esinlenilen öykü Daemon X Machina’nin temelini oluşturuyor. Aslında biz de oyuna Orbital tarafından işe alınan bir Outer paralı askeri olarak başlıyoruz. Orbital ana binası içerisinde serbestçe dolaşıyor ve burada hem öykü hakkında kıymetli bilgiler ediniyor hem de yeni vazifeler alıyoruz.

Görev yapısı ise sade ve anlaşılır tutulmuş. Misyonlar için seçtiğimiz cephane ve donanım hem kara hem de hava savaşlarını kapsıyor. Kullandığımız mech’lerde ise dayanıklılık ve Femto olmak üzere iki farklı dolum çubuğu yer alıyor. dayanıklılık savaş haraketleri ve atakları için değerliyken, Femto karakterimize özel taarruzları yapmamıza imkan tanıyor. Kullanılan her silah aslında savaş alanında düşmanları yenerek doldurulabiliyor. Esasen daha evvel size Daemon X Machina’nin Shooh Em Up mekaniklerine sahip olduğunu belirtmiştim. Yani cephanenizi çok fazla düşünmenize gerek yok. Direniş olarak geçen yapay zeka ordularını alt ettikçe yeni silahlara kavuşuyor ve ilerleyişinizi sürdürüyorsunuz.

Üstelik savaş alanında yalnızca elinizdeki standart ekipmana güvenmek zorunda değilsiniz. Vazifeler sırasında o an için bir seferlik kullanabileceğiniz tonlarca yeni silah buluyorsunuz. Böylelikle kısımlar ortası çeşitlilik ve canlılık artıyor.

Oyundaki misyon yapısı ise iki kısma ayrılmış. Ana vazifeler sinematik eşliğinde oyunculara sunuluyor ve bunlara Offer deniliyor. Öteki misyonlar ise Free olarak isimlendiriliyor. Free vazifeleri rastgele bir kıssa sunmuyor ve bu misyonları ekseriyetle karakterimizi geliştirmek ve yeni teknolojilere ulaşmak için kullanıyoruz. Tekrar de bu yan misyonlar barındırdıkları meydan okuma maksatları sayesinde ekseriyetle hoş mükafatlar sunuyor. Karakterinizi özelleştirmeye vakit ayırmak istiyorsanız bol bol Free misyon yapmanız gerekiyor. Offer vazifelerin bilakis bu misyonları istediğiniz vakit tekrarlayabiliyor olmanız da son derece hoş düşünülmüş. Offer’ları – yani ana görevler- tekrar etmek için öncelikle oyunu bitirmiş olmanız gerekiyor. Bir defa oyunu bitirince, daha düzgün puanlar almak için bu öykü misyonlarını tekrar tekrar oynayabiliyorsunuz.

Kısacası ilgi cazip konusu, inanılmaz süratli oynanışı ve sıkıcı olmaktan oldukça uzak yapısıyla, Daemon X Machina benim son vakitlerde oynadığım en âlâ Shoot Em Up oyunu oldu. Bilhassa kendinize meydan okumanızı gerektiren misyon sistemi ve bu vazifelere konulan maksatlar son derece eğlenceli ve rekabetçi anlaşıya sahip. Üstelik kilidini açabileceğiniz tonlarca silah, ekipman, kostüm ve kaç şey bulunuyor. Durduğu yeni çok uygun anlıyor ve Switch’te şahane bir iş çıkarıyor. Şayet sağlam bir Shoot Em Up oyunu oynamak istiyorsanız Daemon X Machina mutlaka önerebileceğim bir oyun.

Başa dön tuşu