Dijital Bilgiler DNA’da Saklanıyor

Nature Biotechnology mecmuasında yayınlanan bir makalede, araştırmacı küme, DNA üzerine yazma süreçlerinde değerli adımlar atıldığını açıkladı. Tek bir gramda 10 petabayt yahut on milyon gigabayttan daha fazla bir ölçüde bilginin depolandığı duyuruldu. Süreç teorik olarak, YouTube’da depolanan tüm bilgilerin tek bir çay kaşığı içinde saklanması manasına geliyor.

Çevreye verilen ziyanı azaltıyor

DNA bilgi depolama sürecinin programlanması, klasik bilgi depolama biçimlerine uygulanabilir bir alternatif sunuyor. Çalışma içeriğinde global karbon emisyonunun yaklaşık yüzde 2’sinden sorumlu olduğu için, global hava trafiğinin yaydığı emisyona emsal ve global elektrik tüketiminin yüzde 3’ünden – İngiltere’nin tüm elektrik tüketiminden daha yüksek bir oran- DNA bazlı bilgi depolaması sağlıyor. Bu nedenle sunucunun, karbon ayak izimizin azaltılmasına da yardımcı olacağı bildirildi.

Technion kurumuna nazaran, DNA bilgisinin depolanması için kullanılanlar üzere biyolojik-fiziksel süreçlerin ayrılmaz bir kesimi olan yanılgıların üstesinden gelmek için gelişmiş yanılgı düzeltme sistemleri da geliştirdiğini açıkladı.

Biyoteknolojide yeni dönem

Bilgisayar Bilimleri Teknolojisi Fakültesi’nde araştırma öğrencisi olan Leon Anavy, “Yarattığımız eşsiz kodlamaya nazaran düzenlenmiş kusur düzeltme kodlarının kullanılması sayesinde, yüksek verimli kodlamalar yaptık ve bilgileri muvaffakiyetle kurtardık” halinde konuştu. Anavy kelamlarına şöyle devam etti, “Milyonlarca modülden oluşan bir sistemde çalışırken, okumayı bozabilecek milyonda bir olay bile yaşanıyor. Dikkatli kodlama bu problemlerin üstesinden gelmemizi sağladı.”

Araştırmacılara nazaran, makalede sunulan teknoloji, sentetik biyoloji ve biyoteknolojide ileri süreçleri düzenleme potansiyeline sahip olacak.

Başa dön tuşu