Dünyada 5G’yi kullanan birinci 10 ülkeden birisi olacağız!

NTV’nin haberine nazaran; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yaptığı açıklamada, 5G ile ilgili standartlaşma çalışmalarının bitmeden birinci eserlerin ortaya çıkmaya başladığını söyledi. Dünya nüfusunun üçte birinin 4G’ye erişim sağladığını söz eden Sayan, 5G’nin yalnızca bağlantı alanında değil, tüm kesimleri çok yakından etkileyecek bir teknoloji olduğunu aktardı.

Dünyada 5G’yi kullanan birinci 10 ülkeden birisi olacağız!

Haberleşme teknolojilerindeki ses, data, imaj iletiminin 5G ile diğer bir boyuta taşınacağını belirten Sayan, 5G’nin yenilikçi hizmetleri de beraberinde getireceğini vurguladı.

Sayan, 5G’nin standartlaşmasıyla ilgili çalışmaların 2016 yılında başladığını hatırlatarak, “Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla 4,5G yetkilendirmesini yaparken 5G’ye uygun bir yetkilendirme rejimi izledik ve frekansları tahsis etmiş olduk. Dünyada 5G’yi kullanan ilk 10 ülkeden birisi olacağımızı çok net bir biçimde söyleyebiliriz. 2020 yılı içinde de 5G’nin ticari olarak kullanılabileceği deneme maksatlı bile olsa yerlerimiz olacak.” dedi.

Otonom araçlar, uzaktan sıhhat denetimi, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve yapay zeka uygulamalarının 5G ile yine şekilleneceğine dikkati çeken Sayan, şöyle devam etti:

“5G’nin en büyük özelliği bütün dalları çok yakından etkileyecek. Eğitimden sıhhate, tarımdan iktisada ve çabucak hemen hayatın her alanında olacak. 5G ile gecikme azalacak, sürat artacak. Gecikmenin azalmasıyla bir hekim Türkiye’nin rastgele bir yerinde ameliyat yapabiliyor olacak. Bir kepçe operatörünün konutundan koltuğa oturup kepçesini bir dağdan maden çıkarırken kullanabilmesini sağlayacak teknoloji 5G’de var.

5G iş yapış stilimizi çok daha farklı hale getirecek. İnşallah biz de bunu yerli ve ulusal imkanlarla birinci kullanan ülkelerden biri olacağız.” Sayan, bakanlık olarak 5G ile ilgili altyapının sağlıklı bir halde oturmasını sağlamak emeliyle hazırladıkları “5G ve Ötesi Beyaz Kitap’ın lansmanını yaptıklarını ve 5G Türkiye formunu oluşturduklarını tabir ederek konuşmasını sonlandırdı.

Başa dön tuşu