Ekşi Sözlük’ten Tekrar Erişim Getirilmesi Hakkında Açıklama

Ekşi Sözlük’e getirilen erişim engeli 9 günün ardından kaldırılmıştı. Fakat BTK’nın itirazı sonucunda erişim engeli yeniden uygulandı.

10 gün önce halkı galeyana getirmek gibi sebeplerden ötürü BTK tarafından kapatılan ve bu eylemin hangi sözler yüzünden olduğu belirtilmeyen Ekşi Sözlük, yaptığı itirazlar sonrasında tekrar erişime açılmıştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, erişime açılma kararına itiraz ederek dün bu saatlerde Ekşi Sözlük’ü yeniden erişime kapattı. BTK, bu kapatılmanın ardından bu eylemin neden gerçekleştirildiğini de açıkladı.

“Ekşi Sözlük ifade özgürlüğünü engelliyor”

Ekşi Sözlük’ün ‘kamu düzenini koruma’ amacı güdülerek kapatıldığına vurgu yapılıyor. Bunun yanı sıra Ekşi Sözlük, ifade özgürlüğüne engel oluyormuş.

Her ne kadar iş bu hususların düşünce özgürlüğü kapsamında kaldığı yönünde savunma sunulsa da sitedeki kullanıcıların görüşlerine muhalif paylaşımların yukarıdaki bahsedilen paylaşımlar kadar sitede yer bulmadığı, bu paylaşımların çok kısa sürede siteden kaldırıldığı gibi hususlar dikkate alındığında, site sahibi veya yetkililerin söz konusu paylaşımların oluşturulması veya yayılması hususunda iştiraklerin olmadığının savunulmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu, bu bağlamda bir kısım içeriklerin yayından çıkarılmasından yeterli olamayacağı, eylemin bireysel/basit nitelikten ziyade daha organize ve sitenin tamamına şamil olduğu…

Ekşi Sözlük’ün açıklaması:

Başa dön tuşu