Facebook, Kullanıcılarını Dinlediğini İtiraf Etti

Paranoyanızı artırmak istemeyiz fakat Facebook da kullanıcılarını dinlediğini itiraf eden şirketler kervanına katıldı. Daha evvel Microsoft, Google, Apple ve Amazon da dijital asistanlarını geliştirmek için kullanıcılarını dinlediklerini açıklamıştı. Alışılmış ki Facebook’un da dinleme yapıyor olması aslında pek de sürpriz sayılmaz.

Facebook’un yükleniciler aracılığıyla kullanıcıların sesli sohbetlerini dinlemesi istikametindeki açıklaması, şahsî data güvenliği tartışmalarını bir kere daha gündeme taşıdı. Şirketin yüklenicilerden sesli sohbetleri deşifre etmesini istediği ve böylelikle ses tanıma sistemlerinin tutarlılığını değerlendirmek istediği söz ediliyor. Bu yüklenicilerin işi etik bulmadığı da bilgiler ortasında. Ayrıyeten, kimi yüklenicilerin kayıtların kaynağının neresi olduğunun farkında olmadığı ve kullanıcı bilgilerine üçüncü tarafların erişip erişemeyeceği konusunda bilgi sahibi olmadığı söyleniyor.

Şirketin bilgi kullanım siyasetinde ise “Sistemler bağlamı ve bunların içindekileri tahlil etmek için sağladığınız içeriği ve bağlantıları otomatik olarak işler” sözüne yer verdiği not olarak düşelim. Şirket, yalnızca müsaade veren kullanıcıların sesinin deşifre edildiğine ve uygulamanın 1 hafta evvel bittiğine vurgu yapıyor. Bu olay da şimdiye kadar yaşanan skandalların üstüne tuz-biber oldu denilebilir.

Başa dön tuşu