Facebook Veri İhlali Sebebiyle Ceza Aldı

Kişisel Bilgileri Müdafaa Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Facebook temsilcisi tarafından Kuruma gönderilen 14.10.2018 tarihli e-posta’da “Başkasının Gözünden Gör” ihlaline ait bilgi verilerek bilgilendirmenin takip eden hafta içinde yazılı olarak Ferdî Bilgileri Muhafaza Heyetine arz edileceği söz edilmesine karşın, Facebook tarafından Kurul’a rastgele bir bildirim yapılmaması üzerine Konseyin resen inceleme yapma kararı aldığı belirtildi.

Kişisel Dataları Müdafaa Konseyi yaptığı inceleme sonucunda, bilgi ihlalinin Facebook sisteminin birbirinden farklı üç özelliği olan “başkasının gözünden gör”, “doğum günü kutlayıcı” ve “video yükleyici”nin etkileşimi sonucunda oluşan bir yanlıştan kaynaklandığını belirledi.

Yüzbinlerce kişi data ihlalinden etkilendi

Kurul, ihlalden Facebook kullanıcılarına ilişkin isim, cinsiyet, doğum günü, münasebet durumu, eğitim geçmişi, din bilgisi, memleket, pozisyon, Facebook’ta son vakitlerde yapılan aramalar, kullanıcının takip ettiği 500’e kadar en önemli hesaplar üzere ferdî dataların etkilendiğini tespit etti. Şura ayrıyeten Facebook’u Türkçe olarak kullanan 280.959 kullanıcının kelam konusu data ihlalinden etkilendiğini belirtti.

Kurul, yaşanan data ihlalinin oluşmaması için Kanunda öngörülen gerekli idari ve teknik önlemlerin alınmadığını belirleyerek, data güvenliğine ait yükümlülüklerin yerine getirilmediği gerekçesiyle Facebook’u 1 milyon 150 bin lira idari para cezasına çarptırdı. Ayrıyeten, Kanunda yer alan “İşlenen ferdî dataların yasal olmayan yollarla öbürleri tarafından elde edilmesi halinde, data sorumlusu bu durumu en kısa müddette ilgilisine ve Heyete bildirir.” kararı doğrultusunda, bilgi ihlali nedeniyle Kuruma gerekli bildirimde bulunulmaması nedeniyle Facebook’a 450 bin lira idari para cezası verilmesini de kararlaştırıldı.

Söz konusu data ihlali ile ilgili olarak Şahsî Dataları Muhafaza Heyeti Facebook’a toplam 1.600.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Heyet daha evvel de data ihlali sebebiyle Facebook’a 1 milyon 650 bin liralık idari para cezası vermişti.

Başa dön tuşu