Formula 1 Karbon Nötr Yarışlar İçin Hazırlanıyor

Formula 1 yarışlarının 2030 yılına kadar karbon nötr hale dönüştürüleceği açıklandı. Çokça gürültü, beygir gücü ve yakıt tüketiminin olduğu yarışlar için bu türlü bir dönüşüm kararının alınması natürel ki başta tuhaf geliyor. Öte yandan Uluslararası Araba Federasyonu ya da kısa ismiyle FIA, açıklamasında sıfır karbon ayak izinin yarış arabaları, pist aktiviteleri ve operasyonlarının tamamını kapsayacağının altını çiziyor.

FIA kompozit bileşenler, enerji geri dönüşümü ve güvenlik sistemleri üzere Formula 1 inovasyonlarının arabalarda ve öteki sanayilerde kullandığına da vurgu yapıyor. Bu manada motor sporları tertibi karbon emisyonunu ortadan kaldırmak için örnek teşkil etmek istiyor. Hatta bu mevzuda F1 hibrit güç ünitelerini de örnek olarak gösteriyor. Bu ünitelerin dünyanın en verimli içten yanmalı motorları olduğunu ve 2021 kural değişiklikleri sebebiyle çok daha gelişeceklerini belirtmek gerek.

FIA kararı sonrası F1 arabalarının elektrikli olacağını da sanmayın. Bunun yerine F1, karbondioksit yayan lakin net emisyonu olmayan sözde sürdürülebilir yakıtlar kullanacak üzere gözüküyor. Yani yenilenebilir enerji kullanarak direkt havadan yakalanan karbondioksitten üretilen metan üzere sentetik yakıtların kullanılabileceğini iddia edebiliriz. Bu türlü bir atak ile yayılan karbon ile yakalanan karbon da eşit olacak.

F1 yarışları Avustralya’dan Meksika’ya uzanan devasa bir konvoy da yaratıyor. Haliyle bu da hayli büyük bir karbon ayak izine sebep oluyor. Kadroların yüzlerce çalışanı olan tesisleri ve fabrikaları da gayreti. Bunun içinse ultra verimli lojistik ve seyahat ile yüzde 100 yenilenebilir güçlü ofis, tesis ve fabrikalar kullanılacağı söyleniyor. Etkinliklerde tek kullanımlık plastikler de kullanılmayacak. Tüm atıklar geri dönüştürülecek ve her bir yarış hayranına yarışlara erişmeleri için daha yeşil bir yol sağlanacak.

Bakalım tüm bu planlar meselesiz biçimde hayata geçirilebilecek mi?

Başa dön tuşu