Geleneksel Lenslerden 1000 Kat İnce Akıllı Telefon Kamera Lensi

Günümüzde akıllı telefonlar çoklu lens ve daha fazlası ile kamera manasında kıymetli ilerlemeler kaydetse de bu durum beraberinde kamera çıkıntılarını da getirdi. Öte yandan, Utah Üniversitesi bilim insanları klasik lenslerden önemli manada daha ince ve hafif yeni cinste optik bir lens geliştirmiş durumda. Bu akıllı telefon kamera lensi geleneksellere nazaran 1000 kat daha ince olmasıyla önemli manada fark yaratıyor.

Geleneksel akıllı telefonlardaki kamera lensi birkaç milimetre kalınlığındayken, bu yepisyeni tıp yalnızca birkaç mikron kalınlığında. Yüzlerce kat hafif ve binlerce kat ince olan kamera lensinin performansının da klasikler kadar yeterli olabileceğinin de altı çiziliyor.

Bu gelişme ise görüntü sensöründe ışığı yanlışsız tarafta büken birçok mikro yapı kullanılarak klâsik bir lens üzere kavisli yerine düz olacak biçimde yine tasarlanması ile gerçekleşmiş. Bu mikro yapıların lensin çok küçük pikselleri olarak düşünülebileceği ve bunların kendi başlarına bir lens değil, hepsi lens üzere çalışmak için birlikte çalışan yapılar olduğu vurgulanıyor. Bu yeni lens tipinin cam yerine plastikten yapılabilir olması üretimi de ucuzlaştıracak.

Başa dön tuşu