Genişbant İnternet Hızı Sıralamasında Türkiye 102. Sıraya Düştü

207 ülkenin yer aldığı araştırmada dünyada en yüksek internet suratına sahip olan ülkenin Tayvan olduğu görülüyor. Avrupa’da 1. sırada İsveç’in bulunduğu listede, Türkiye 102. sıraya gerilemiş durumda. Rapora nazaran Türkiye’nin ortalama internet suratı ise son üç yılda kademeli olarak artış gösterdi ve 2017 yılında 3.96 Mbps, 2018 yılında 4.90 Mbps olarak ölçülen bu oran 2019 yılında 5.27 Mbps olarak hesaplandı.

Bu artışa karşın sıralamada geriye düşen Türkiye’nin; yüksek bir internet suratına sahip olması için temel kaide olan fiber altyapıya daha fazla yatırım yapması gerektiğinin altını çizen Hür Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) İdare Heyeti Lideri Yusuf Cet Arıak, Türkiye’nin gelişmiş bir ülke olarak bu sıralamayı hak etmediğini vurguluyor. Arıak’a nazaran düşük internet suratı başta ülke iktisadı olmak üzere e-ticaret, toplumsal ticaret üzere pek çok alanda olumsuz bir tesir yaratıyor.

Türkiye’de 5 GB’lık bir sinema 2 saat 9 dakikada indirilebiliyor

Cable’ın 9 Mayıs 2018 ile 8 Mayıs 2019 tarihleri ortasındaki devri kapsayan araştırmasında 207 ülke genişbant suratları çerçevesinde karşılaştırılıyor. Rapora nazaran dünyada ortalama internet suratının bir evvelki seneye nazaran yüzde 20.65 oranında arttığı görülüyor. 2019 yılında Türkiye’deki internet suratı ise bir evvelki yıla nazaran yüzde 7.57 güzelleşmesine karşın dünya ortalamasının altında kalmış durumda. Araştırmada yüksek internet suratına sahip ülkelerin suratlarını geliştirmede daha düzgün olduğunun altının çiziliyor.

Raporda ayrıyeten dünyadaki ortalama genişbant indirme suratının geçen yıla nazaran yüzde 28,5 artış göstererek 59,45 megabite (Mbps) yükseldiği ve 5 GB büyüklüğündeki bir sinemanın Tayvan’da 6 dakika 2 saniyede indirilebildiği bilgisi de yer alıyor. Türkiye’de ise birebir boyutlarda bir sinema 2 saat 9 dakikada indirilebiliyor. İki ülkenin nüfusları da dikkate alındığında Türkiye için bu sayı epey düşük kalıyor.

Başa dön tuşu