Google Asistan İle Kilit Ekranı Üzerinden Mesaj Gönderebileceksiniz

Google Asistan mevcut hali ile kullanıcıların Android kilit ekranı üzerinden metin mesajı göndermesine imkan vermiyor. Bildiri gönderebilmek için kesinlikle aygıt kilidini açmanız gerekiyor. Öte yandan Google, kilit ekranı üzerinden bildiri gönderilmesi için yeni bir sistem geliştiriyor.

Normalde, Android aygıtın kilidin açmadan bir şahsa metin göndermeye çalışılması durumunda telefonun şifresinin girilmesi isteniyor. Yeni senaryoda üst tarafta yer alan kilit ekranı simgesi, ekranın o an kilitli olduğunu gösteriyor. Asistan ise tıpkı olağan durumda olduğu üzere metin gönderildikten sonra olağan onayı sağlayacak. Öte yandan, kullanıcıların Asistan ile etkileşimlerine ilişkin özel ses datalarının sızdırılması üzere durumlardan ötürü bu özellik de risk oluşturabilecek nitelikte.

Google uygulamasının beta versiyonunda şu an için test kademesinde olan bu özelliğin, birden fazla aygıta yakın vakitte sunulması beklenmiyor. Örneğin, Android Pie çalıştıran Google Pixel 3 üzerinde özellik çalışabilirken, birebir telefonun Android Q yüklü olanında bu türlü bir seçenek etkin edilemiyor. Tıpkı durumun Pixel 2 XL için de geçerli olduğu belirtiliyor. Bu ortada özelliğin yalnızca Pixel aygıtlarla sonlu kalacak biçimde geliştirilmediğini de not olarak düşelim.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu