Google Play Store 2 Binden Fazla Tehlikeli Uygulama Barındırıyor

Tüm dünyada 2.3 milyar aygıtta Android yüklü ve Google Play Store platformunda ise 2.6 milyon uygulama bulunuyor. Pekala, bu uygulamaların hepsi güvenli mi? Sydney Üniversitesi ve CSIRO Data61 tarafından gerçekleştirilen araştırmaya nazaran, 2 bin 40 uygulama ziyanlı yazılım barındırıyor yahut çok fazla hassas kullanıcı müsaadesi istiyor.

Çalışmada birçok tanınan uygulamanın ve Temple Run, Hill Climb Racing üzere oyunun sahte kopyaları ile karşılaşıldığının altı çiziliyor. Nöral ağlar ile milyonlarca uygulama logosunun ve açıklamasının incelendiği, daha sonra bunların en tanınan uygulamalarla karşılaştırıldığı belirtiliyor. Sonuçta 49 bin 608 düzmece kopya ile karşılaşılmış.

VirusTotal ziyanlı yazılım kontrolleri ile taranan uygulamalardan 7 bin 426’sında ziyanlı koda rastlanmış durumda. Sonraki kademelerle ise bu sayı 2 bin 40 uygulamaya indirilmiş. Rahatlatıcı olan ayrıntıysa çalışmanın yayımlanması öncesinde bu uygulamaların yüzde 35’lik kısmının Play Store’dan kaldırılmış olması. Öte yandan, kalan yüzde 65 ise hala indirilebilir durumda. Bunların akıbetinin ne olacağı ise meçhul.

Araştırmada tanımlanan uygulamalardan bin 565’inin çok tehlike oluşturacak izinlerden istifade ettiği, bin 407’sinin ise en az 5 gömülü üçüncü taraf reklam kütüphanesi barındırdığı da ayrıntılar ortasında.

Başa dön tuşu