Google, SwiftKey Uygulamasına Erişim Engeli Verecek

Microsoft’un en kıymetli taşınabilir uygulamalarından biri olan SwiftKey, Google ve Microsoft’un son günlerde patlak veren servis savaşında Google’un yeni kozu oldu. Google’un kullanıcılarına attığı e-posta ile 15 Temmuz 2019 itibariyle, Google hesaplarının uygulama ile kullanılamayacağını duyurdu.

Google’ın bu kararı almasının arkasında iki değerli sebep bulunuyor; güvenlik ve Microsoft ile çekişme. Microsoft daha birkaç gün evvel Slack üzere kendine ilişkin uygulamalarda Google servislerinin (örnek Google Docs) kullanılmasını yasakladı. Google ise süratli bir karşılık ile Microsoft’un en tanınan Android uygulamalarından birinin önüne taş koymuş oldu.

Diğer kıymetli bir sebepse elbette güvenlik. Siz bir Android telefona SwiftKey yüklemek istediğinizde bu uygulamanın kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere çok değerli bilgilere erişebileceği uyarısı verilir. Microsoft her ne kadar bu data akışının aygıt içerisinde depolandığını tabir etse de, Google bu açıklamayı kâfi bulmuyor. Ayrıyeten SwiftKey’in Huawei üzere birtakım Çinli markaların telefonlarında varsayılan klavye uygulaması (hatta silinememesi) olarak kullanılması tartışmayı tetikleyen nedenler ortasında görülüyor.

Google’un kullancılarına yolladığı e-postayı çabucak aşağıdan okuyabilirsiniz.

Başa dön tuşu