Google’ın tahtı sallanıyor! Kapalılık herkes için değerli olmaya başladı

İnternette gizlilik skandalları ortaya çıktıkça kullanıcılar güvenliğine daha fazla değer vermeye başladı. Bu bağlamda bilgileri toplayan Google’a olan itimat azaldı. Artık ise Google’ın uzun vakittir rakibi olan DuckDuckGo’ya gün doğdu.

DuckDuckGo arama konusunda en güvenlisi

İnternet arama motoru olan DuckDuckGo bildiğiniz üzere kapalılık ve güvenlik öğeleri ile ön plana çıkıyor. DuckDuckGo, Google üzere kullanıcılarının profilini çıkarmıyor. DuckDuckGo’da Wikipedia dahil 400’den fazla kaynak bulunuyor. Bu sayede Google‘a yakın bir arama sonucu gösterme tecrübesi sunuyor.

DuckDuckGo’da yer alan Anında Yanıtlar ismi verilen özellik, arama sayfasının üst kısmında görünüyor. Bu özellik kullanıcının aradığı bilgileri bulmak için bir temasa tıklamasını gerektirmeyen anında karşılık vermek üzere tasarlanmış. Bu sayede, kullanıcı aramaları izlenmiyor ve şahsî datalar üçüncü şahıs firmalarla paylaşılmıyor.

DuckDuckGo, Yahoo-Bing arama paydaşlığı ağından reklamlar sunarak para kazanıyor. Firma 2018’de 25 milyon dolar toplamıştı. Bu büyümenin önümüzdeki beş yıl içinde yılda yüzde 30’a ulaşması ve sonunda tek bir yılda 100 milyon doları aşması bekleniyor. Geçen yıl DuckDuckGo tarafından yapılan arama sayısı, bir evvelki yıla nazaran yüzde 62 artışla neredeyse 23,7 milyarı buldu. Tam olarak bir hafta evvel DDG, 11 Ocak’ta 102.251.307 arama talebiyle yeni bir günlük şirket rekoru kırdı.

DDG üzerinde yapılan bu arama Google’ın tahtını sallayacak üzere görünüyor. Hem saklılık sunan hem de artık Google kalitesinde bir arama tecrübesi yaşatan DuckDuckGo, bu yılda da büyümesine devam edecek.

Gizlilik konusunda rakipsiz olan DuckDuckGo’nun 2022’nin başında Google’ın arama konusunda en önemli rakibi olması bekleniyor. Tüm tarayıcıların da varsayılan arama motoru olarak kullanılmasına müsaade verdiği DDG bakalım yeni Google olabilecek mi?

Başa dön tuşu