IBM 53 Kübit Kuantum Bilgisayarını Çalıştırmaya Hazırlanıyor

IBM, 53 kübit kuantum bilgisayarının yakında daha geniş kullanım için hazır olacağını duyurdu. Gelecek ay çevrimiçi hale gelecek olan IBM 53 kübit kuantum bilgisayar, deneysel laboratuvar ortamları dışında bulunan tek en büyük evrensel kuantum sistem olacak.

IBM’in New York Eyaleti’ndeki yeni Quantum Computation Center (Kuantum Hesaplama Merkezi)’ındaki 14 adet 53 kübit makinesinden birisi olacak. IBM tesiste, 150 bin kişi ve yaklaşık 80 akademik enstitü, araştırma laboratuvarı ve ticari müşterisinin artan gereksinimlerine takviye sunulacağının altını çiziyor.

2016 yılında birinci defa sunulduğundan bu yana IBM bulut tabanlı kuantum bilgisayarlar 14 milyondan fazla deneyin yürütülmesine imkan sağladı. Ek olarak, bu makinelerle gerçekleştirilmiş araştırmalar hakkında 200’den fazla bilimsel makale yayımlandı.

IBM, 53 kübitlik makinenin daha büyük bir latis sunduğunu ve kullanıcılara daha fazla dolanıklık ile ilişki denemeleri yapma imkanı sağladığını vurguluyor. Makinelerde IBM’in yol haritasındaki bir sonraki işlemci ailesinin kullanılması da dikkat çekiyor.

Başa dön tuşu