İnternette her dakika neler oluyor?

İnternet dünyasının görünmeyen art planında neler oluyor. Yalnızca 60 saniyede yapılan Google aramalarının, Facebook gönderilerinin ve WhatsApp iletilerinin sayısı nitekim harika. Geriye dönük birkaç yıl ile 2020 yılının mukayeseli karşılaştırması ve istatistiklerini sizler için derledik.

Sanal alemde meydana gelen bu hareketliliğin ve içerik paylaşım alışkanlığının artarak devam ettiği dikkate alındığında ulaşılan sonuçlar inanılmaz derecede dikkat çekiyor. Her an her dakika her saniye paylaşılan bu içerikler art planda kaydediliyor.

İşte buna internet karbon ayak izi deniliyor. İnternette her bireyin yaptığı her hareket kaydediliyor ve sonucunda istatistikler ile sonuçlar paylaşılıyor. Gönderdiğiniz her e-posta, atılan her tweet, yapılan her güncelleme, internette her bir tıkımız ve her bir paylaşımımız kaydediliyor.

İşte 1 dakikada internette olanlar

  1. YouTube dakikada 500 saat görüntü yükleniyor.
  2. WhatsApp dakikada 54 milyon bildiri gönderiliyor.
  3. Facebook dakikada 83 bin içerik paylaşılıyor.
  4. Google dakikada 4.4 milyon arama yapılıyor
  5. Twitter dakikada 350 milyon tweet paylaşılıyor.
  6. E-Mail dakikada 294 milyar mail gönderiliyor.

Bir yılda insanlık olarak tüketilen toplam bilgi ölçüsü 60 zetabayt. Bu ise 60 trilyon gigabayt manasına geliyor. Bütün bu dataları incelediğinizde sayıların ne kadar büyük ve dikkat cazip olduğunu görebiliyorsunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken kıymetli bir öteki husus ise bütün bu kullanım sayıları yalnızca beşerler tarafından oluşturulmuyor. Bu kulağa garip gelebilir ancak o denli. Zira internetin büyük bir kısmı internet botları ve makus hedefli yazılımlar tarafından kullanılıyor. Bunlar internet aktivitesinin üçte ikisini oluşturmaktadır.

Başa dön tuşu