İsrailli Hacker’ın Avrupalılardan 1.7 Milyon Dolar Çaldığı İddia Ediliyor

İsrailli bir hacker, çeşitli kripto para ünitelerinde toplamda 1.7 milyon dolarlık hırsızlıkla bağlantılı olarak epey kabarık bir hata listesiyle karşı karşıya. 31 yaşındaki Tel Avivli Eliyahu Gigi isimli şahsın başta Belçikalı, Alman ve Hollandalılar olmak üzere birçok yabancıdan Bitcoin, Ethereum ve Dash çaldığı belirtiliyor. Gigi’ye yöneltilen suçlamalar ortasında ise; hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, sahte evrak kullanma, para aklama ve gelir vergisi suçları bulunuyor.

Haberlere nazaran Gigi, kabahat faaliyetlerinin yürütülmesini ve kurbanlarının dolandırılmasını sağlayan web siteleri ile bir kabahat teşebbüsü yönetiyordu. Bu web sitelerinden dağıtılan yazılım kurbanların bilgisayarlarına bulaşıyor ve kripto para çalıyordu. Yazılımın bunu nasıl yaptığı ise ayrıntılandırılmıyor. Kurbanların bu yazılıma kullanıcı ismini ve şifresini girmesi sonrasında, Gigi dijital cüzdanlardan yüzlerce kripto para çalabiliyordu.

Bu yılın başlarında kardeşi ile birlikte tutuklanan bilgisayar korsanının yalnızca Bitcoin olarak 100 milyon dolar çaldığına inanılıyordu. Öte yandan, soruşturma sonrasında çalınan ölçünün 1.7 milyon dolar olduğu ortaya çıktı. Gigi’nin kardeşinin daha sonra hür bırakıldığını da not olarak düşelim. Eliyahu Gigi de bu suçlamalardan ötürü şimdi mahkum edilmedi.

Analitik şirketi CipherTrace, 2019 yılının birinci 3 ayında 350 milyon dolar kıymetinde kripto paranın çalındığını rapor etmiş durumda.

Başa dön tuşu