K Olmayan 13. Nesil İşlemciler, BCLK Overclock Yöntemine İzin Vermiyor

Intel, bildiğiniz üzere yıllardan beridir masaüstü işlemcilerini “K ekine sahip” modellerle ayırıyor. Sürat aşırtmaya müsait bu işlemcilerle birlikte elbette bir de Z serisi anakart lazım. Ek olarak, birtakım kuşaklarda “K olmayan” çiplerle sürat aşırtma yapmak mümkün olabiliyor.

12. Kuşak Alder Lake serisinde BCLK usulüyle overclock yapmak mümkündü. Hatta Core i5-12400 ile sürat aşırtma yaparak performansı üst noktalara taşımıştık. Fakat görünüşe nazaran 13. Kuşak Raptor Lake serisi birtakım meraklıları hayal kırıklığına uğratacak. Dal kaynaklarından gelen bilgilere bakılırsa yeni çiplerde sürat aşırtma yapmak mümkün değil. Ayrıyeten bu durum kolay kolay değişmeyecek üzere görünüyor.

Aslında Intel hiçbir vakit K olmayan yongaların kilidini resmi olarak açmadı. Sürat aşırtma süreci, şirketin anakart üreticilerine sunduğu erken mikro kodlar sayesinde mümkün olmuştu. Çip üreticisi, halka açık olan son sürümlerde bu özelliği devre dışı bıraktı. Fakat birtakım anakart üreticileri bunu fırsat bilip BCLK ayarlarıyla ve BIOS evraklarıyla manuel sürat aşırtmaya imkan tanıdılar.

1 – 2MSI ve ASUS üzere üreticiler, B660M Mortar Max ve ROG Strix B660-G/-F üzere nispeten uygun fiyatlı anakart modelleriyle BCLK overclock takviyesi sunmaya başlamıştı. Ne yazık ki, tıpkı kodlar Raptor Lake yongaları ile uyumlu çalışmıyor. Bu nedenle anakart üreticilerinin kilitli yongalarda BCLK sürat aşırtmasını aktifleştirecek bir sürümü yok.

Uzun lafın kısası, en azından şimdilik Raptor Lake platformunda K olmayan çiplerle overclock yapmak mümkün değil. Bu ortada AMD, neredeyse tüm çiplerinde ve platformlarında sürat aşırtmaya müsaade veriyor.

Başa dön tuşu