Koskoca Google internetsiz kaldı!

Google’ın Project Loon ismi verdiği proje geçtiğimiz yıllarda resmi olarak yayın hayatına başlamıştı. Daha sonra Google’ın yeni yapılandırması sonrasında bu proje Alphabet’e devredilmişti. Stratosferdeki rüzgarları kullanıp birbirlerinin yerini dolduran balonlardan oluşan proje sayesinde, internet olmayan bölgelere internet dağıtılabiliyordu.

Project Loon nedir?

Project Loon, kırsal ve uzak alanlara İnternet erişimi sağlamaya çalışan bir Alphabet Inc. yan kuruluşudur. Şirket, stratosferde 18 km ila 25 km rakımda 1 Mbit/s sürate kadar havadan kablosuz ağ oluşturmak için yüksek irtifa balonları kullanıyor. Kullanılan balonlara atıfta bulunan Project Loon, 2011’de X tarafından bir araştırma ve geliştirme projesi olarak başladı. Lakin daha sonra Temmuz 2018’de farklı bir şirkete dönüştü.

Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen Project Loon (X) bugün resmi olarak sonlandırıldı. Bu proje için AT&T ile paydaşlık kuran Google’ın X’i neden sonlandırdığı ise şimdi açıklanmadı.

Aktarılan bilgilere nazaran X’in devasal balonları gelecek aylarda gökyüzünden indirilecek. Yani anlayacağınız Google bu projeyi raf kaldırmıyor büsbütün iptal ediyor.

Google’ın bu projeyi sonlandırmasının sebebi maliyet olabilir. Zira bu proje çok kısıtlı bölgede ortalamanın altında bir internet dağıtımı sağlayabiliyordu. Muhtemelen internet suratı Google’ın istediği düzeye gelemedi. Bu yüzden projenin iptaline karar verdi.

Dünyada artık internet çabucak hemen her yerde mevcut. Bu yüzden Google’ın dev balonlarının stratosferde olmasının bir manası yok.

Başa dön tuşu