Kozmonotlara Siber Güvenlik Eğitimi Verilecek

Uzay araştırmaları ve keşif çalışmaları gelişmiş teknoloji ile ilerliyor. Bu nedenle bu sanayinin korunması çok kıymetli. Günlük yaşantımıza yönelik bir siber akın yüksek maliyetli ve ziyanlı sonuçlara neden olabiliyor. Misal tehditler uzay sanayisine yöneltildiğinde ise sonuçlar çok daha vahim olabilir.

Kaspersky kozmonotlara, kozmonot adaylarına ve sanayi profesyonellerine özel bir siber güvenlik eğitimi hazırladı. Küresel Araştırma ve Tahlil Takımı (GReAT) bünyesindeki güvenlik uzmanları tarafından verilecek eğitimde siber güvenliğin temelleri öğretilecek.

Bu eğitimle uzay keşiflerinin daha inançlı hale gelmesi hedefleniyor. Eğitimde iştirakçiler uzay sanayisinde görülen farklı siber tehdit cinsleri, siber hatalıların gayeleri ve çeşitli siber atak tipleri üzere birçok bahiste bilgi alacak.

Roscosmos (Rusya Federal Uzay Ajansı) tarafından Star City’de kurulan Gagarin Araştırma, Test ve Kozmonot Eğitim Merkezi; NASA (ABD), CSA (Kanada), ESA (Avrupa), JAXA (Japonya) ve daha birçok ülkenin uzay ajansıyla iş birlikleri yapan milletlerarası bir eğitim tesisi. Kozmonotlar eğitimlerini bu merkezde tamamlıyor ve milletlerarası uzay vazifelerine gitmeden evvel en değerli imtihanlara burada giriyor.

Gagarin Merkezi 60 yıldır beşerli uzay keşiflerini destekliyor. Dünyanın beşerli birinci uzay uçuşunun öncüsü olan bu merkez; birinci bayan kozmonot, birinci uzay yürüyüşü ve uzay istasyonlarına tertipli uçuşlar üzere birçok başarıda kıymetli hisse sahibi oldu. Merkezde kozmonotların seçimi, eğitimi ve tıbbi denetimleri çeşitli simülasyonlardan meydana gelen eşsiz bir altyapıyla gerçekleştiriliyor.

Bu simülasyonlar ortasında merkezin santrifüj testi de yer alıyor. Burada kozmonotların artan hızlanmaya gösterdikleri reaksiyon ve tolerans ölçülüyor. En şiddetli testlerden biri olan santrifüjde kozmonotlar Dünya’dakinden çok daha yüksek düzeyde yer çekimine maruz kalıyor.

Geleceğe yönelik çalışmalarıyla tanınan Kaspersky, bilim ve uzay araştırmalarıyla ilgili teşebbüslere takviye veriyor. Bu maksatla şirket 2016’dan beri Starmus şenliğini destekliyor. Önde gelen bilim adamlarını, sanatkarları ve efsanevi uzay kaşiflerini bir ortaya getiren bu milletlerarası bilim, sanat ve müzik şenliği, yeni kuşak dahilere ilham vermeyi amaçlıyor. İsviçre’nin Zürih kentindeki ETH Zurih’te gerçekleşen Starmus şenliğinin beşincisi, 29 Haziran 2019 tarihine kadar sürecek.

Başa dön tuşu