Küresel Veri Akışı 450 Milyar Dolara Kadar Ekonomik Etki Sağlıyor

Küresel iddialarına nazaran büyük data, her yıl sadece 7 sanayiye 3 trilyon doların üzerinde kıymet yaratabilecek potansiyele sahip. Bulut bilişim, akıllı telefonlar ve kontaklı objeler üzere kaynakların oluşturduğu global bilgi akışı ise tüm dünyada yıllık 250 ila 450 milyar dolar ortasında ekonomik tesir yaratıyor.

Küresel data akışının yarattığı bu pazardan hisse alınabilmesi için yerli teknoloji üreticileri ve altyapı sağlayıcılarının rolüne dikkat çekiliyor. Kendi yerli teknoloji şirketleri sayesinde global data akışından hisse alabilen ülkeler, alamayanlara oranla yüzde 40 daha fazla ekonomik yarar elde ediyor.

Türkiye’nin bu pazardan hisse alabilmesi için data akışını elinde tutabilmeye muhtaçlığı olduğunu belirten Radore Bilgi Merkezi Genel Müdürü Barbaros Özdemir, şunları söyledi: “Bilişim teknolojilerine yapılacak altyapı yatırımlarının karşılığı, tüm kesimlerde verimlilik ve tasarruf olarak ziyadesiyle geri alınabiliyor. Bu sebeple ortak altyapı kullanımı, data merkezi yatırımlarının teşvik edilmesi, yerli bulut bilişim hizmetlerinin geliştirilmesi ve ihraç edilmesi için yapılan çalışmaların desteklenmesi gerekiyor.”

IDC’nin Türkiye’de yaptığı çalışmada yer alan öngörülere nazaran, şirketlerin bulut bilişime yatırım yapması, 5 yıl içinde 15 milyar dolarlık yeni bir gelir kalemi yaratırken, 130 bin şahsa de yeni istihdam sağlama potansiyeli sunuyor.

Bulut bilişim hizmetleri işletmeler için birinci yatırım maliyeti olmadan üst seviye teknoloji altyapısını kullanmaya imkan tanıyor. Artık buluta geçiş yapan şirketler, bilgileri ve yedeklerinin nerede tutulduğu, erişimde çok daha düşük gecikme müddetleri ve gerektiğinde teknik profesyonellerle yüz yüze irtibat üzere ek avantajlara da sahip olmak istiyorlar. Ülke iktisadına sağladıkları katkı, alınan hizmetin kalitesi ve ana lisanda teknik takviye verilmesi üzere nedenler, işletmelerin yerli data merkezlerini daha çok tercih etmesini sağlıyor.

Sanallaştırma teknolojileri sayesinde birebir fizikî makine üzerinde birden fazla sanal sunucu oluştururken, birçok yönetimsel avantaj sağlanıyor. Tüketicilerin istediği anda sistem kapasitesini artırması, gereksinimi kadar kullanabilmesi ve data merkezini bir hizmet olarak almasının temelinde sanallaştırma yatıyor.

Başa dön tuşu