Mars 2020 Rover Aracı Üzerine Mars Helikopteri Eklendi

NASAMars 2020 Rover aracı üzerine Mars Helicopter (Mars Helikopteri) eklediğini duyurdu. Böylelikle Mars Helicopter diğer bir gezegende uçan birinci hava aracı olma unvanının sahibi olacak.

Mars Helicopter çift motorlu ve güneş enerjisi ile çalışan bir helikopter. Bu helikopter, Mars gezgininin belindeki bir plaka ve Mars Helicopter Delivery sistemi ile bağlı. Helikopter ve servis sistemi ise gezegene giriş, alçalma ve iniş sırasında korunması için bir kalkanla korunuyor.

Helikopter inişten sonra Jezero Krateri’nde test uçuşlarını yapmak için uygun bir alanda Mars yüzeyine yerleştirilinceye kadar kapsüllenmiş halde kalacak. Mars Helicopteri yüksek riskli ve yüksek ödüllü bir teknoloji gösterisi olarak nitelendiriliyor. Helikopterin Mars’ta uçamasa bile bilim misyonlarının etkilenmeyeceği konusunda da bilgi veriliyor. Uçması durumunda ise gelecekteki Mars vazifelerinde keşiflerin genişletilmesi için uçan araçların kullanılması planlanıyor. NASA’nın uçma konusundaki tasası ise, Mars’ın ince atmosfer katmanı münasebet olarak gösteriliyor.

Mars 2020 Rover ve Mars Helicopter, Temmuz 2020’de United Launch Alliance Atlas V roketi ile yola çıkacak. Rover’ın Mars’a ulaşım tarihinin ise 18 Şubat 2021 olması bekleniyor.

Başa dön tuşu