Microsoft, Excel’de Formül Kullanımını Kolaylaştırıyor

Excel, bildiğiniz üzere matematiği elektronik tablolara dahil etmek için çok sayıda formül içeriyor. Bu formülleri kullanmak için vakit ayırıp hepsini öğrenmek gerekli ve bu biraz sıkıcı olabilir. Son Excel güncellemesi ise web kullanıcılarına yardımcı olmak için birtakım otomasyonlar ekliyor. Ayrıyeten masaüstü sürümleri için yeni özellikler mevcut.

Excel Aralık 2022 güncellemesi, web, Windows ve Mac sürümleri için birkaç yeni fonksiyon getirdi. Bunun dışında, web kullanıcılarının formül girmesine yardımcı olan isteğe bağlı otomatik doldurma özellikleri kullanılmaya başladı.

Formül teklifleri devreye girdiğinde, web tabanlı Excel otomatik olarak TOPLA (SUM), ORTALAMA (AVERAGE), MİN (MIN) yahut MAKS (MAX) üzere formülleri kullanıcılara otomatik olarak önermeye başladı. Teklifleri almak için için yapmanız gereken “=” işaretini kullanmak. Şu anda sadece İngilizce olarak sunulan özellik, Excel uzmanlarına biraz vakit kazandıracak ve sıradan kullanıcıların formül girmeyi öğrenmelerine yardımcı olacak.

Öte yandan, kullanıcılar artık Power Query Editor’e süratli bir halde erişmek için Alt + F12 (veya Mac’te Option + F12) tuşlarına basabilir. Windows Insider’lar, “Tablodan/Aralıktan Bilgi Al” fonksiyonu için iç içe geçmiş Power Query data çeşitleri oluşturma ve Dinamik Dizilerden data alma fonksiyonunu de kullanabiliyor.

Excel artık alternatif metin de dahil olmak üzere kaynak ilişkilerden hücrelere fotoğraf eklemeye müsaade veriyor. Bu bağlamda BMP, JPG/JPEG, GIF, TIFF, PNG, ICO ve WEBP fotoğraf formatları desteklenmiş. Kullanıcılar, bir hücreyi doldurmak yahut makul piksel boyutlarını korumak için imgenin boyutunu özelleştirebilecek.

Başa dön tuşu