Microsoft Ignite Etkinliğinde Yeni İnovasyonlar Açıklandı

Etkinlik kapsamında yeni inovatif hizmetler tanıtıldı. Açıklanan inovasyonlardan biri olan Azure Arc sayesinde bulut kullanan, kullanmayan ya da hibrit servislerden faydalanan şirketler, bilgilerini Azure’a bağlayıp istedikleri yere anında taşıyabiliyor ve faaliyetlerinde sürat kazanabiliyor.

Azure Arc ile şirketler daha süratli kararlar alabiliyor ve sadece gerektiği anda bulut hizmeti kullanabiliyor. Vakit kazandıran tüm bu süreçler, tek bir bilgi müdafaa siyasetiyle korunarak gerçekleşiyor.

Araştırmalara nazaran 2025’e kadar 175 zetabayt bilgi üretilecek ve 50 milyar aygıt 2030 yılına kadar birbirine bağlanmış olacak. Datayla dijital olarak dönüşecek geleceğin dünyasında Microsoft, Azure’u dünyanın bilgisayarı haline getirmek için yeni bir adım attı. Azure Arc ile Microsoft, bilgilerini bulutta depolasın ya da depolamasın, tüm kurumların Azure bulut inovasyonlarından faydalanabilmesini ve üstün güvenlik tedbirleri dâhil tüm Azure özelliklerine sahip olmasını sağlıyor.

Microsoft’un hibrit bulut konusunda uzun yıllar süren çalışmalarını temel alan Azure Arc ile Microsoft müşterileri, Azure ile ilişkilendirilmeyen servislerini bile kendi içlerinde, şirkete ilişkin data merkezlerinde ya da farklı bulut hizmetleri üzerinde kullanabiliyor.

Günümüzde işletmeler tonlarca doküman ve bilgi üretiyor fakat birçok vakit farklı yerlerde depolanan bilgileri bulmak ve kullanmak zorlaşıyor. Duyurulan bir öteki inovasyon olan Project Cortex, şirketlere bir bilgi ağı oluşturuyor; üçüncü partiler dahil farklı depolardaki tüm doküman ve mukaveleleri tahlil etmek için makine öğrenmesini kullanıyor. Microsoft’un Teams’ten sonra sunduğu birinci ticari eser olan Project Cortex, ağ içindeki bilgileri ve evrakları gerektiğinde Outlook, Teams ve Office uygulamaları üzere Microsoft uygulamalarına aktarıyor.

Dijitalleşen çağda şirket çalışanlarının bir kısmı kendi aygıtlarını kullanmayı tercih ediyor. Bu durum ise birden fazla vakit bilhassa siber güvenlik ve erişim bahislerinde BT departmanlarını zorlayabiliyor. Bu yıl siber ataklar şirketlere 1 trilyon dolara mal oldu. Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın aktifliğin en değerli duyurularından biri olarak nitelendirdiği Endpoint Manager ile BT departmanları farklı aygıtları tek bir yerden takip edebiliyor ve inanç altına alıyor.

Visual Studio’nun web tabanlı sürümü duyuruldu

Bu yılın başlarında gerçekleştirilen Build etkinliğinde Microsoft, fiyatsız Visual Studio Code editörü üzerinde yaptığı çalışmaya dayanarak Visual Studio geliştirme ortamının web tabanlı bir versiyonunu piyasaya süreceğini açıklamıştı. Microsoft’a ilişkin ve şu an 40 milyondan fazla kullanıcısı olan GitHub ile sağlanan entegrasyon sayesinde bu tecrübe artık gerçeğe taşındı.

Cortana’ya erkek sesi eklendi

Akıllı şahsî sesli asistan Cortana’ya erkek sesi eklenmesinin yanında Microsoft, verimlilik aracı olarak kullanılması ismine Cortana tabanlı yeni tecrübeleri de duyurdu. Cortana, iOS tabanlı aygıtlardaki Outlook’ta (Android’e de gelecek) gelen kutusunda neler olduğunu özet olarak okuyabilecek, e-mailleri işaretleyebilecek, silebilecek ya da cevap verebilecek. Ayrıyeten, takvim randevularınızın günlük bir özetini sunabilme özelliği kazanan Cortana, cevaplanması gereken kıymetli e-postaları artık haber verebiliyor.

Başa dön tuşu