Öne Çıkan Android 10 Özellikleri

Google yeni Android sürümü olan ve birinci defa bir tatlı ile isimlendirmediği Android 10’u dağıtmaya başladı. Ek olarak, birinci kere bir Android sürüm güncellemesinin eskiye nazaran kullanıcılara daha süratli bir formda ulaşacağı söylendi.  Bu durum, Android kullanıcıları için umut verici gözükse de ileride neler olacağını daima birlikte göreceğiz.

Güncel sürüm ile birlikte, kimi yeni ayrıntılar da gözden kaçmıyor. Bu ayrıntıları ele aldığımızda ise, yeni arayüzün yanı sıra kullanıcı odaklı geliştirmeler çabucak göze çarpıyor.

İlerleyen vakitlerde ise kullanıcıların şahsî bilgilerini muhafazası için daha sıkı müsaadeler ve saklılık denetimleri olacak. Ayrıyeten, dikkat dağıtıcı uygulamaları devre dışı bırakmak için “odak modu” kullanıcılara sunuluyor.

Artık çok daha kolay bir formda bildirimlerimizi yöneteceğimiz ve hatta ebeveyn denetimi  için kimi entegre özellikler eklenecek. Bunlara ek olarak, karanlık tema çok daha fonksiyonel bir halde kullanılabilecek.

Yine de Project Mainline ile ilgili birtakım uyumsuzlukların olduğu söylentiler ortasında yer alıyor. Project Mainline, Google’ın Play Store üzerinden Android aygıtlara güvenlik güncellemeleri sağlayan bir sistem. Bu sorunun ilerleyen vakitlerde çözülmesi bekleniyor.

Ek olarak, yeni sürüm ile birlikte “Canlı Başlık” denilen bir özellik bizleri karşılıyor. Bu özellik, rastgele bir görüntü çekerken, yani kayıt esnasında görüntü üzerinde bir ekip değişiklikler yapmamıza imkan sağlayacak. Bu yenilik şimdilik görüntü kaydı sırasında yazı yazmak ile hudutlu durumda.

Son olarak, Google’ın I/O’da duyurduğu yeni emojiler de Android 10 ile birlikte kullanıma sunuluyor. Şimdilik Pixel kullanıcıları için gelen Android 10 güncellemesinin, Android One dayanaklı aygıtlarda kısa bir mühlet içesinde sunulması bekleniyor. Başka üreticiler de Arayüz güncellemeleriyle birlikte yeni Android sürümünü kullanıcılarıyla buluşturacaklar.

Başa dön tuşu