PayPal Facebook Libra İçin Desteğini Geri Çekti

PayPal sürpriz bir karar ile Libra Association için olan dayanaklarını geri çektiklerini ve yetersiz hizmet gören popülasyon için finansal hizmetlere erişimi demokratikleştirmeye çalışarak mevcut misyon ile iş önceliklerini geliştirmeye odaklanacaklarını açıkladı. Bu manada PayPal, Facebook kripto parası Libra için takviye vermekten vazgeçen birinci şirket oldu. Libra Association ise bu para ünitesini yönetecek olan kurucu üyelerin bir ortaya geldiği kar emeli gütmeyen bir tertip olarak kurulmuştu.

Libra kripto parası birinci duyurulduğunda gizlilik ve rekabeti engelleyebilecek olması sebebiyle belli bölümlerin yansısını çekmişti. Hatta yetkili organlar Libra’yı mercek altına almaya başlamıştı. Libra Association ise Facebook’un kripto para üzerinde tam yetkili olmaması ve yetkililerin tasalarını gidermek maksadıyla kurulmuştu. Alışılmış ki Libra’nın daha piyasaya çıkmadan çok fazla tenkit alması kurucu üyelerin de iştiraklerini bir defa daha gözden geçirmesine neden oldu.

PayPal’ın açıklaması proje için pek de güzele işaret değil. Hatta birlikteki Visa ve Mastercard üzere başka yüksek profilli isimlerin de projeden çıkabileceği söyleniyor. Libra tahminen de piyasaya hiç çıkmadan rafa kalkan bir proje haline gelebilir.

Başa dön tuşu