PlayStation 5 Çıkış Tarihi Belli Oldu

Sony merakla beklenilen gelecek kuşak oyun konsolu PlayStation 5 için kıymetli bir açıklamada bulundu. Buna nazaran, birinci olarak Nisan ayında varlığı doğrulanan oyun konsolu gelecek yılın sonunda oyuncular ile buluşacak. Şirket, PlayStation 5 çıkış tarihi için 2020 yılbaşı dönemi işaret etmiş durumda.

Hali hazırda kestirim edilen bu tarihin yanı sıra şirket PS5 ile gelecek yeni oyun kumandası hakkında da yeni ayrıntılar paylaştı. Sony, yeni konsoldaki ana maksatlardan birisinin oyunun oyuncuları çevrelediği hissini yaratmak olduğunun altı çiziliyor. Yeni DualShock modelinin de dokunma hissinin buna katkı sağlayacak biçimde tasarlandığı tabir ediliyor.

Bu manada iki anahtar inovasyondan bahsediliyor. Bunlardan birincisi 5. kuşak konsollardan bu yana kumandalarda kullanılan rumble teknolojisinin yerini alacak olan haptik geri bildirim. Bu özellik sayesinde daha geniş bir geri bildirim yelpazesinin hissedileceği kaydediliyor. Yani yarış araba ile duvara çarpmanın ya da futbol alanında uğraş etmenin farklı hissettireceği, çimden çamura girerken dokuya nazaran his verileceği açıklanıyor. İkinci inovasyon ise şirketin tabiriyle adaptif tetikler. Bu ise LR/R2 tetik tuşlarına entegre edilecek. Geliştiriciler tetiklerin direncini programlayabilecek ve böylelikle yay ya da okun yahut arazi aracının kayalık bir yerdeki hızlandırılması hissi farklı olacak. Haptiklerle birlikte bunun çeşitli aksiyonları daha yeterli simüle eden güçlü bir tecrübe sağlayabileceği belirtiliyor. Sony, oyun geliştiricilerin yeni denetim aygıtının birinci sürümlerini almaya başladığını ve onların hayal gücünün bu işi nereye götüreceğini merakla beklediklerini açıklamasına ekliyor.

Önümüzdeki 1 yıl içerisinde PS5 hakkında daha fazla ayrıntının paylaşılmaya devam edeceği müjdeleniyor. Bu müddet zarfında PS4 ile Death Stranding, The Last of Us Part II ve Ghost of Tsushima üzere oyunlarla olağanüstü tecrübelerin yaşanacağına da dikkat çekiliyor.

Başa dön tuşu