Polarize Işık OLED Ekran Verimliliğini 2 Kat Artırabilir

Imperial College London Fizik ve Kimya Kısmı araştırmacıları yeni cinste bir OLED geliştirdi. Bu yeni OLED ışığı, ışığın parlamasını önleyen filtreleri eş geçecek halde polarize edebiliyor. Böylelikle polarize ışık, OLED ekran verimliliği ile daha parlak ve daha uygun kontrast sunarken birebir vakitte daha düzgün batarya ömrü sağlıyor.

Akıllı telefonların ekseriyetle en çok güç kullanan donanımları ekran panelleri oluyor. Hatta batarya müddetini uzatmak için birçok vakit ekran parlaklığının düşürülmesi bir tahlil olarak kullanılıyor. Akıllı telefon ekranları ve pek çok başka ekran dış kaynaklardan gelen ışığı kesmek üzere parlama önleyici filtreler kullanıyor. Bu sayede ekrandaki içeriğin daha görülebilir olması sağlanıyor lakin bunun yan tesiri ise panelden gözünüze gelen ışığın neredeyse yarısının filtrelenmesi oluyor. Bu da ekranınızın yeterinde parlak görünmemesine ve üretilen lakin görülmeyen ışığın pil ömrünü harcamasına neden oluyor.

Kullanıcıların yeni çeşitte OLED’teki parlaklık değişimini fark etmeyeceği lakin pilin daha uzun müddet dayandığını fark edeceği tabir ediliyor. Teknolojinin yalnızca telefonlarla kısıtlı kalmayacak olmasına da vurgu yapılıyor. Televizyon ve tabletler de bu yeni OLED’in imkanlarından faydalanabilecek.

Başa dön tuşu