RPCS3 Emülatörü Artık Daha Fazla Oyunu Çalıştırıyor

RPCS3; Windows ve Linux platformları için geliştirilen açık kaynak kodlu bir PlayStation 3 emülatörü. Geliştirilmeye 2011 yılında başlanan bu emülatör günümüze kadar çok değerli gelişme kaydetti. Emülatörün geliştiricileri her ay yayınladıkları raporlarla birlikte çalıştırılabilen oyun sayısını paylaşıyor.

Mayıs ve Haziran ayı güncellemeleriyle birlikte de değerli optimizasyonlar ve geliştirmeler yapıldı:

  • Yüzey ön belleği ile ilgili geliştirmeler yapıldı. Birinci başta değişken boyutta çerçeve tampon bellek alanları kullanılıyordu lakin bu korunması istenen bilgilerin üzerine yazılması meselesini ortaya çıkarıyordu. Tüm okuma ve yazma süreçlerinin kesişimi için bir tahlil getirildi ve Ratchet & Clank : A Crack in Time, Resistance 3, Nascar 14 üzere oyunlardaki siyah ekran sorunu ve NeverDead oyunundaki ayrık ekran sorunu giderildi.
  • SPU yine derleyicisi için eklenen kodla birlikte takılmalar azaltıldı ve belli oyunlarda performans artışı sağlandı.
  • SPU yine derleyicisi artık PS3 makine kodlarını alıp bilgisayarınızın anlayacağı kodlara çeviriyor. Bu süreç oyun oynandıkça gerçekleşse de birkaç dakika içerisinde tamamlanıyor ve ön belleğe alınan kodlar sayesinde çok az yeni derlemeye muhtaçlık duyuluyor. Bu düzenlemeden evvel SPU tekrar derleyicisi farklı bellek satırlarında yer alan tıpkı kodları algılayamıyor ve performans sorunu yaşanıyordu.
  • Tek disk üzerinde yer alan oyun koleksiyonları için daha güzel takviye sağlandı. Bu oyunlar ortasında The Disgaea Triple Play Collection, Ultimate Stealth Triple Pack, Ultimate Action Triple Pack de yer alıyor.
  • PPU LLVM yine derleyicisi tekrar yazıldı ve uyumluluğu arttırıldı.
  • Linux platformu üzerinde Vulkan takviyesi sağlandı.
  • Yeni eklenen bir seçenek ile birlikte tüm oyunlar için PPU ön belleği tek seferde oluşturulabiliyor. Böylece tüm yeni eklenen oyunlarınızı birebir anda oynamaya hazır hale getirebilirsiniz.
  • DualShock 3 ve daha birçok oyun için çeşitli yanılgı düzeltmeleri yapıldı. Genji: Days of the Blade, Cash Gun Chaos DLX, SIREN: Blood Curse, Mortal Kombat vs. DC Universe, Cross Edge, Dark Mist üzere birçok oyuna takviye sağlandı.
Oyun Sayısı Haziran Mayıs Fark
Oynanabilir 216 173 %1,17
Sahne Açılan 557 543 -%1,44
Başlangıç Sayfasında Kalan 744 679 %0,20
Yüklenebilen 409 372 %0,17
Çalışmayan 442 408 -%0,09
Toplam 2368 2175 193

Üstelik tüm gelişmeler bunlarla hudutlu değil. Bir geliştirici “Low Level Emulation” modülü üzerinde çalışma yürütüyor. Bu, PlayStation 3 işletim sistemi modüllerinin direkt olarak çalıştırılmasına imkan sağlıyor. Uyumluluk açısından bu sayede değerli bir gelişme kaydedilebilir. Geliştiriciler; Red Dead Redemption üzere oyunların bu sayede neredeyse takılmadan anlık halde çalışabileceğini söz ediyor.

Bu ilişkiyi kullanarak emülatörün uyumluluk listesine ulaşabilirsiniz. Emülatörün son sürümünü edinmek içinse bu irtibata tıklayarak size uygun platformu seçin.

Başa dön tuşu