RTX 4090, eGPU ile %20 Yavaş Çalışıyor

GPU üreticileri yeni jenerasyon grafik mimarilerini çoklukla evvel masaüstü, sonrasında taşınabilir platforma getirir. Taşınabilir grafikler son yıllarda hayli büyük gelişimler gösterdi. Hatta NVIDIA, kısa müddet evvel dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği GeForce RTX 4090 Taşınabilir GPU’sunu tanıtmıştı.

Gerçek şu ki, masaüstü ekran kartları her vakit taşınabilir platformlar için optimize edilen grafik işlemcilere nazaran daha performanslı oldu. Yüksek performans isteyen oyuncular genelde masaüstü bilgisayarlara yönelmekte. Kimi kullanıcılar ise eGPU tahlilleriyle birlikte harici ekran kartlarını dizüstü bilgisayarlara bağlamak isteyebiliyor.

Harici ekran kartlarını eGPU olarak kullanmanın farklı usulleri var: PCIe dayanaklı ekspres kartlar, M.2, küçük PCIe yahut Thunderbolt. M.2 kontağı, sadeliği ve performansı nedeniyle eGPU meraklıları için en tanınan seçim. Oyuncular ayrıyeten özel ekran kartlarına sahip evvelce oluşturulmuş eGPU kasaları satın almak isteyebiliyor.

Özellikle belirtmek gerekirse, eGPU tahlilleri hiçbir vakit olağan kurulumlar üzere verimli ve sıkıntısız değil. Yaygın olarak kullanılan eGPU kutusu olarak Thunderbolt 3 konnektörünü kullanan Razer Core X’i örnek verebiliriz. Ayrıyeten şu anda Thunderbolt 4 dayanaklı hiçbir eser bulunmuyor.

eGPU forumlarından bir üye, yakın vakitte ASUS Zenbook 14X Space Edition dizüstü bilgisayarında masaüstü RTX 4090 Founders Edition ekran kartını çalıştırdı. Bu dizüstü bilgisayarda üst sınıf Core i9-12900H işlemci bulunsa da harici bir GPU bulunmuyor. Uygun olan kısım ise sistem Thunderbolt 3 takviyesi sunuyor.

Yapılan testlere gelince, eGPU kurulumunda RTX 4090’ın performansı ortalama %20 düşüş gösteriyor. Ek olarak, testlerin sürat aşırtmalı bir GPU’ya ilişkin olduğunu (GPU’da +249 MHz, bellekte +1500 MHz ve %133 güç sınırı) hatırlatalım. Performansı kaybı hatırı sayılır derecede yüksek. Fakat bu dizüstü bilgisayarların oyun oynamak için tasarlanmadığını, ince ve hafif bir sistem olduğunu hatırlatalım.

RTX 4090 Founders Edition bildiğiniz üzere 1599 dolarlık fiyata sahip. Kullanılan Razer Core X eGPU kasası ise 300 dolarlık etiketle satılıyor. Yani bu heyetim pek de mantıklı görünmüyor.

Başa dön tuşu