Rus X-Ray Teleskobu Spektr-RG Kara Delik Avına Çıktı

Bu yılın başında bir radyo teleskobunun denetimini kaybettikten sonra Rusya bir defa daha uzay müşahedesi işine geri dönüyor. Rusya son olarak Almanya’nın da yardımıyla Spektr-RG isimli X-ray teleskobunu başarılı bir halde fırlattı. Uzay aracı 100 gün içerisinde çalışmaların gerçekleştirilebileceği kararlı şartları sağlayan Lagrange Noktası 2 gayesine ulaşacak. Uzay aracının buraya varmasıyla, insanlığın cihanı anlamasını yine şekillendirebileceği tabir ediliyor.

Spektr-RG’nin 100 bin galaksi kümesi, 100 binlerce faal yıldız ve yaklaşık 3 milyon üstün kütleli kara delik keşfedebilecek 6 yıllık detaylı bir araştırma yapması bekleniyor. Böylelikle teleskop, kozmosun daha detaylı bir haritasını sağlamanın yanı sıra; kara deliklerin oluşumu, evrendeki hususun dağılımı ve karanlık gücün kozmik genişleme üzerindeki etkileri hususlarının daha uygun anlaşılmasına yardımcı olacak.

Bunun Rus astronomisi için de bir kilometre taşı olduğuna dikkat çekiliyor. Teleskobun son tasarımı orjinal konseptten epeyce farklı olduğu ve fırlatılma sürecinin tekraren ertelendiği vurgulansa da bunun X-ray astronomisi için kıymetli bir atılım olduğu paylaşılıyor.

Başa dön tuşu