Samsung Exynos 990 Duyuruldu

Samsung, 7 nanometre üretim teknolojisinin kullanıldığı en yeni mobil işlemci duyurdu. Gelecekteki akıllı telefonların yapay zeka, video ve 5G fonksiyonları için artan gereksinimlerine cevap verecek olan Samsung Exynos 990, yeni Valhall mimarisi tabanlı ARM Mali-G77 GPU ile birlikte geliyor.

Selefine nazaran yüzde 20 daha fazla performans artışı sunduğu söz edilen Exynos 990 bunu iki özel çekirdek, 2 yüksek performanslı Cortex-A76 çekirdeği ve dört Cortex-A55 çekirdeğinden oluşan üç kümeli işlemci mimarisine borçlu. Mali-G77 GPU da grafik performansı ve güç verimliliği konusunda yeniden yüzde 20 gelişme sunuyor.

Samsung işlemcinin 120 Hz tazeleme oranı için dayanak sunduğunun da altını çiziyor. Bu da gelecekteki Galaxy cihazlarda daha yüksek ekran tazeleme oranı sunulacağının habercisi. Bu yenilik animasyonların çok daha akıcı olmasını da mümkün hale getirecek. Şu anda 120 Hz ekran sunan aygıtlar ortasında ASUS ROG Phone II ve Razer Phone 2 olduğunu hatırlatalım.

Yapay zeka tarafında ise çift çekirdek nöral süreç ünitesi (NPU) ve yeni dijital sinyal işlemcisi saniyede 10 trilyondan fazla işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip. NPU’nun aygıt güvenliği ve verimliliğini artıracağı da bilgiler ortasında.

Geleceğin 5G bağlantı ihtiyaçları için 7 nm tabanlı 5G Exynos Modem 5123, alt 6 GHz ve mmWave spektrumlarına dayanak veriyor. Ek olarak; 2G GSM/CDMA, 3G WCDMA, TD-SCDMA, HSPA ve 4G LTE ağlarına da takviye devam ediyor. İşlemcinin bellek bant genişliği saniyede 5,500 megabit’e kadar LPDDR5 bilgi oranlarına takviye sunabiliyor.

Exynos 990 ve Exynos Modem 5123 seri üretimine 2019 yılının sonunda geçilmesi planlanıyor.

Başa dön tuşu