Sav: Google internet kotanızı müsaadesiz tüketiyor! işte ayrıntılar;

İnternet devi Google‘ın, kullanıcılarının internet kotasını müsaadesiz olarak ayda yaklaşık 350 MB tükettiği sav edildi! İşte ayrıntılar;

İddia: Google internet kotanızı müsaadesiz tüketiyor!

ABD merkezli arama devi Google, bilhassa de son vakitlerde kendisine açılan davalarla başı sıkıntıda.

Google‘ın artık de hücresel veri ile bilgi transferi yaptığı münasebeti ile dava edildiği ortaya çıktı. Yakın vakit evvel olduğu görülen bir toplu dava belgesinde Google’ın, Android kullanıcılarının müsaadesi olmadan bilgilerini izlemek için hücresel veriyi adil olmayan bir şekilde kullandığı argüman edildiği görüldü.

İddiaya nazaran Google bu işlemi Android işletim sistemi vasıtası ile gerçekleştiriyor ve pozisyon bilgileri ile ilgili bilgileri kendi data tabanına aktarmak için hücresel bilgiyi kullanıyor. Yeniden savlar doğrultusunda, şirket tüketiciler için maliyet oluşturan bu dataları,  milyarlarca dolarlık kâr elde etmek için kullanıyor.

Bu sebeple hakkında dava açılan Google, teze nazaran bu ver kullanımını süreç günün her saatinde gerçekleşiyor ve tüketicilerin satın aldığı hücresel datayı, aygıt kullanıcılarından habersiz bir şekilde ‘pasif’ bilgi transferini gizlice gerçekleştirmek için kullanıyor.

Pasif kullanımda sistemin günlük 4,4 MB bilgi, ayda ise yaklaşık 130 MB veriyi Google sunucularına aktardığı öne argüman ediliyor. Bu datanın boyutu ise etkin kullanımda aylık 350 ila 400 MB‘a tekabül ediyor. Tıpkı süreci iOS işletim sistemine sahip aygıtlarda da gerçekleştiren şirketin, iOS işletim sistemine sahip aygıtlarda ise daha düşük bilgi kaybına neden olduğu tez ediliyor.

Davacılar bu kapsamda, Google’ın kendilerine tazminat ödemesi gerektiğini öne sürüyor. Davanın nasıl sonuçlanacağını ise ilerleyen günlerde daima birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu