Spyro Reignited Trilogy İncelemesi

PlayStation One vaktinde aile oyunları çok popülerdi. Nintendo ile büyük bir çekişme içerisinde olan Sony, her yaşa uygun oyunlarla karşımıza çıktı. Bu oyunlardan biri olan Spyro, her yeni imaliyle üzerine biraz daha kattı ve periyodun en ünlü oyunlarından biri olmayı başardı.

Artık oyunlara Remastered etiketi koyup, yeni kuşakta bir daha satmak çok tanınan olduğundan, 8. konsol kuşağı bu stil projelerle doldu, taştı. Lakin Activision tarafından yayınlanan Crash serisi ve Spyro Reignited Trilogy öteki remastered projelerden ayrılmayı başarıyor. Spyro Reignited Trilogy baştan aşağıya yenilenen grafikleri ve oynanış mekanikleriyle bir formda 2019’a ilişkin hissettirebiliyor.

Spyro’nun birinci üç oyununu tekrar bizlerle buluşturan Spyro Reignited Trilogy, eğlenceli grafikleriyle dikkat çekmeyi başarıyor. Nintendo Switch için uzun vakittir beklenen oyunlardan biri olan Spyro, esasen çıkışıyla birlikte dikkatleri üzerine toplamış durumda. Hem karakterler hem de seslendirmeler elden geçirildiği için oyun çok şık duruyor.

Spyro Reignited Trilogy Öyküsü ve Detayları

Eğer Spyro evreninden haberiniz yoksa, şöyle açıklayalım: Spyro bir çocuk ejderha. Ve birinci üç oyun farklı bir mekanik altyapıya sahip. Spyro’nun amacı kısım ortasında seyahat yaparak olabildiğince elmas toplamak ve öteki ejderhaları kurtarmak. Bu yüzden çeşitli platform bulmacalarını çözerek kısımları olabildiğince başarılı bir formda tamamlamanız gerekiyor.

Peki, tüm olayı ejderhaları kurtarma odaklı bir oyun nasıl bu kadar hoş olabilir? Aslında bunun karşılığı geçmişte yatıyor. Spyro yayınlandığı devirde hakikaten bonkör bir hareket şemasına sahipti. Spyro yapabildiği akrobatik hareketleri sayesinde bugün bile rakiplerinden sıyrılıyor. Koşarak düşmanları etkisiz hale getirebiliyor, alev püskürtebiliyor, havada süzülebiliyor ve yanlara yanlışsız yuvarlanarak gelen taarruzlardan kaçabiliyor. Üstelik bu hareketler hem süreksiz hem de kalıcı olarak geliştirilebiliyor.

Elbette bu gelişim üç oyuna birden yayılıyor. Teknolojinin de gelişmesiyle her seferinde daha geniş, daha eğlenceli Spyro oyunları ile karşılaşıyoruz. Birinci oyun olan Spyro the Dragon son derece kolay mekanikler üzerine heyeti. Kısımlar ortasında seyahat yapıyor gem toplayıp, ejderhaları özgür bırakıyoruz. Kısımları tekrar ziyaret edebiliyor ve ilerleyişinizi yüzde 100 düzeyine çekmeye çalışabiliyorsunuz.

Mesela daha evvel açamadığınız bir gem sandığını, daha sonra yine birebir noktaya gelerek bu kere kırabiliyor ve ödülünüzü alabiliyorsunuz. 20 yıl evvel gördüğümüz her şeyi bu sefer yenilenmiş grafiklerle, bir el konsolunda görmek son derece keyifli bir durum.

Spyro 2: Ripto’s Rage! ise serinin ikinci oyunu. Bu oyunda karakterler ortası etkileşimden tutun da, oyun dünyası ve kıssaya kadar her şey bir adım öteye taşınmış durumda. Ripto’ya karşı durduğumuz bu gayrette kimi yeni mekanikler bizleri karşılıyor.

Artık yalnızca gem’ler değil, birebir vakitte oyun dünyasına yayılmış olan orb’ları da toplamanız gerekiyor. Bu orb’lar sayesinde yeni kısımları açabiliyor ve yeni hareket setleri öğrenebiliyorsunuz. Oyun dünyası bu kere birinci oyuna nazaran çok çok daha büyük olduğu için Spyro ile geçirdiğiniz vakit da tıpkı oranda artıyor. İkinci oyun tıpkı vakitte serinin en sevilen kısmı olduğu için küçük oyunlar, etrafta sizleri karşılayan sürprizler Spyro cümbüşünü ikiye katlıyor.

Spyro: Year of the Dragon ise çok daha geniş bir oyun alanını, birtakım farklı mekaniklerle buluşturuyor. Bu kere orb’lar ve gem’ler dışında farklı kaynaklarımız da bulunuyor. Ayrıyeten Spyro’nun hareket şemasına yere sert iniş yapma üzere yeni yetenekler ekleniyor.

Ama oyunun en büyük özelliği, birinci defa geniş takımını oynanışta kullanıyor olması diyebiliriz. Bu kere farklı karakterler de oyuna katılıyor, böylelikle oynanış başka iki oyunun toplamından bile daha çeşitli hale geliyor.

Özetle, şayet Spyro serisini geçmişte sevdiyseniz, onun yenilenmiş grafikleri ve denetim şemasını daha çok seveceksiniz. Şirin ejderha bu haliyle uzun mühlet Switch’te sizi meşgul edecek üzere görünüyor.

Başa dön tuşu