Synology Türkiye Müdürü Abdurrahman Deveci Röportajı

Synology Türkiye Müdürü Abdurrahman Deveci ile IFA 2019 fuarında bir ortaya geldik. NAS aygıtlarıyla tanıdığımız Synology firmasını daha güzel tanımak için kendisiyle bir röportaj yaptık.

Synology bir teknoloji şirketi ve en çok donanım eserlerini görüyoruz. Lakin görünenin ardında aslında 800 çalışanının yüzde 75’i yazılım mühendisi. Yani Synology en çok yazılım üzerinde çalışıyor ve yazılım odaklı bir şirket.

Giriş düzeyinde 1,2 ve 4 yuvalı NAS aygıtları, orta düzeyde yuva sayısı olarak katlanarak artıyor. Zirvede Enterprise modeller ise 180 yuvaya kadar ulaşabiliyor. 100’den fazla fiyatsız uygulama ile desteklenen Synology NAS modellerinin en kritik istikameti denetim yazılımı.

Yazılım güncellemesi siyaseti nasıl? Ortalama 5 yıl boyunca şimdiki yazılım ile çalışma müddeti kelam konusu. Donanım gücü kâfi olduğu sürece yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. Sonrasında da kullanmaya devam ediyoruz elbette, lakin artık mevcut özelliklerin ötesine geçmek zorlaşıyor.

Linux tabanlı bir yazılım üzerine şurası olan sistemde başka bir kullanıcı arabirimi mevcut. Bunu öteki görüntülerimizde da aktarmıştık, görsel ve kolay kullanım sunan bir işletim sistemi bu.

NAS haricinde Router modelleri de var. SRM yani Synology Router Manager yazılımı ile bu aygıtlar çok farklı emeller ile kullanılabiliyor. Çalışanlar ya da hane sakinleri için özel profiller ve yönlendirmeler belirlemenin ötesinde, bu Router’lar lokal ağ ve sistemler için de kıymetli roller oynuyor.

Router piyasasında da Mesh Router talebinin artışı kelam konusu. Erişimin sıkıntı olduğu bölgelere ilişkiyi ulaştırmak için günümüzde güçlü tahliller var. Access Point yani erişim noktalarında alınan sinyal uzatılırken bant genişliği ve internet suratında düşüş oluyor. Ayrıyeten bozulan AP’ler yüzünden ağ sistemi de aksayabiliyor. Öte yandan Router Mesh sistemlerde ağ çökmeden durum takip edilerek temas yönlendirilebiliyor. Çok daha geniş bir bant üzerinden irtibat kurulduğu için sürat çok daha yüksek. AP’ler ortası geçişteki kimlik değişimi de Mesh sistemde olmadığı için aksama olmuyor.

Ev kullanıcılarının 1-4 yuvalı NAS sistemlerine döndüğümüzde temel kullanım alanlarına bakıyoruz. Fotoğrafların, görüntülerin ve başka medyaların, evrakların merkezi olarak depolanması ve internet üzerinden dünyanın her yerinden erişilebilir olması sağlanıyor. Pekala Cloud’a nazaran fark ne? Cloud’da sunucu bölgesi uzaksa evrak transferi yavaş olabiliyor. Kendi özel bulutunuzu kurduğunuzda ise birebir bölgede süratli erişebiliyorsunuz. Ayrıyeten bilgilerinizi üçüncü partilere değil kendi sisteminize emanet ediyorsunuz.

RAID kurulumlarda ise yedekleme çok daha inançlı hale geliyor. Örneğin bu suramda disklerde arıza olsa bile bilgiler korunabiliyor. Ayrıyeten Hyper Backup üzere uygulamalar ile Incremental Backup yapılabiliyor. Bu sayede yalnızca değişen evraklar dışarı alınan yedekte güncelleniyor, daha süratli ve daha verimli bir prosedür.

Ev kullanıcıları Synology Moments tercih ediyor. Kurumsal kullanıcılarda ise uygulama tercihi değişiyor. Synology High Availability ise etkin ve pasif sunucuların LAN ilişkisi ya da 10 Gbps kartı üzerinden bağlandığı kurulumlara dayanıyor. Faal sunucuda bir sorun olursa pasif sunucu yedek olarak devreye girebiliyor. Bu sayede her vakit erişilebilirlik sağlanıyor.

2019’da Synology Enterprise tahlillere daha çok değer vermiş. SA3400 üzere SAS diskler ya da FS6400 üzere SSD kullanan, çift işlemcili kurumsal eserleri örnek gösterebiliriz. US3200 modeli de yolda. Unified Controller’a sahip, SCSI kullanan; denetimcileri birbirinin durumundan haberdar olan, çift denetimci ile bilgi ve vakit kaybı olmadan çalışabilen bir model bu.

Synology, Türkiye pazarında bütün yeni eserlerini sunuyor ve bir pazar ayrımı yapmıyor. Pek çok büyük şirketin ne yazık ki küresel olarak tanıttığı eserler, her vakit Türkiye’de satışa sunulmuyor. Bu açıdan Synology bilhassa internet sitesinde görülen ve tanıtılan modellerin lokal pazarlarda ulaşılabilir olmasına ehemmiyet veriyor.

Synology bir yandan da Türkiye YouTube kanalını kurdu ve yeni eserlerini burada anlatmayı sürdürüyor. Buradan ulaşabilirsiniz: Synology Türkiye YouTube kanalı…

Başa dön tuşu