Teknolojinin dudak uçuklatan devrimi!

Teknoloji her gün çok genişliyor, pekala günümüz teknolojisi bu noktaya nasıl geldi? İşte teknolojinin dönüm noktaları!

Teknoloji o kadar gelişti ki insanlık olarak evvelce hayalini bile kuramadığımız teknolojik eşyaları ceplerimizde taşıyoruz, eski bilgisayarlardan daha fonksiyonel saatleri bileğimizde taşıyoruz. Pekala günümüz teknolojisi bu noktalara nasıl geldi?

1901 – Radyo, tıpkı elektrik üzere günümüz teknolojisinin mihenk taşlarından birisi. Çünkü Radyo dalgaları ile çalışan Radyo icat edilmeseydi günümüzde 5G teknolojisini konuşmuyor olabilirdik.

1946 – John Presper Eckert ve John W. Mauchly tarafından geliştirilen Electronic Numerical Integrator and Computer (ENIAC), 1946 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde inşa edildi. Üniversite tarafından “ilk genel gayeli elektronik bilgisayar” olarak tanımlandı.

1947 – Bell Labs mühendisleri John Bardeen , Walter Brattain ve William Shockley , akımı denetim edebilen, yükseltebilen ve üretebilen bir elektrik bileşeni olan transistörün birinci halka açık gösterisini yaptı. Transistörler hâlâ günümüzün en değerli icatlarından birisi.

1956* – Her ne kadar yapay zeka günümüzde hâlâ geliştiriliyor olsa da birinci kere 1956 yılında Dartmouth College’da yapılan bir konferans ile bir isim verildi. Yapay zeka yahut öbür bir değişle Artificial Intelligence (AI), günümüzdeki sıhhat sisteminden dronelara kadar bir çok alanda hayatımıza dokunan bir teknoloji.

Başa dön tuşu