The Pirate Bay’in Kurucularının Başına Neler Geldi? Hikâyesi

İnternetteki en büyük korsan sitelerinden biri olan The Pirate Bay (BPT) kurucuları, sitenin 21 yıllık varlığı boyunca pek çok badireyi atlatarak ayakta kalmayı başardı. Sahiden, neler oldu?

İnternetteki en köklü sitelerden The Pirate Bay, bir çevrim içi korsan yazılım ve medya kütüphanesi. Elbette içinde legal içerikler de var fakat büyük bir çoğunluğu yasal değil.

İnanılmaz bir şekilde site, günümüzde de varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bu zamana gelene kadar defalarca kapansa bile… Artık bir kesimin protesto aracı hâline bile gelen TPB ve kurucularının hikâyesine daha yakından bakalım.

The Pirate Bay, İsveçli bir kuruluş olan Piratbyran tarafından 2003 yılında kuruldu.

the pirate bay

TPB; Gottfrid Svarthold, Peter Sunde ve Fredrik Neij’in bir fikriydi. Korsan yazılım, film ve oyunların merkezi olmayı başaran site ; kullanıcıların torrent dosyalarını arayabileceği, yükleyebileceği ve dosya paylaşımını kolayca yapabileceği bir yer olmuştu.

Eh, tahmin edebileceğiniz üzere bu site, telif haklarına sahip olanlar için pek hoş karşılanmadı ve kısa sürede yetkililerin dikkatini çekti. Yine de ne kadar kapatılırsa kapatılsın, ne kadar dava açılırsa açılsın The Pirate Bay her zaman bir yolunu bulup tekrar ayakta kalmayı başarmıştı.

tpb

Sivil özgürlükler, telif hakları ve fikri mülkiyet yasalarıyla ilgili çokça tartışmanın konusu hâline gelen site; diğer taraftan telif hakkı karşıtı hareketin de protesto aracı oldu.

2009 senesinde kurucular, hapis cezasına çarptırıldı.

pirate bay kurucuları

Site defalarca kapandı fakat kurucular ilk kez 2009 yılında suçlanabildi. Nisan ayında, 4 isim birden, telif hakkı ihlaline yardım suçlamasıyla İsveç’te suçlu bulundu. 1 yıl hapis cezasına ve 4.3 milyon dolar para cezasına çarptırılan kurucular, karara itiraz ettikten sonra hapis cezaları azaltılsa da para cezası 6.6 milyon dolara çıkartıldı.

Kuruculardan ikisi kolayca tutuklanırken Gottfrid ve Fredrik kaçtı. Kamboçya polisinin yardımıyla iade edilen Gottfrid, İsveç’e döndüğünde dolandırıcılık ve bilgisayar korsanlığından tekrar suçlanarak 3 yıl hapis cezası aldı.

korsan site

Fredrik ise Tayland’dan sınır dışı edildi ve İsveç’e döndüğünde 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. 2015 senesinde, tüm kurucular farklı uzunluklardaki cezalarını çektikten sonra serbest kaldı.

Peki şu an durumlar nasıl?

the pirate bay kapandı mı

The Pirate Bay hâlâ ayakta. Siteye erişim bazı ülkeler ve Facebook, Microsoft gibi şirketler tarafından engellenmiş olsa da ciddi trafik elde etmeye devam ediyor. Peter, sitenin durdurulamayacağını veya telif hakkı lobicileri tarafından diz çöktürülemeyeceğini söylüyor.

The Pirate Bay, eninde sonunda kapanabilecek olsa da kullanıcılar ile site arasındaki etkileşimin hiçbir zaman son bulamayacağını iddia ediyorlar.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

The Pirate Bay’deki Film ve Dizileri İndirmeden İzleten İnternet Sitesi

eBay, Kimse Tepki Vermesin Diye Site Tasarımının Rengini Nasıl İnce İnce Değiştirdi? (Zamlara da Böyle Alıştırılıyoruz)

Amazon, Dev Markalardan Olmasına Rağmen Neden Site Tasarımıyla Gözlerimizi Kanatıyor?

Başa dön tuşu