Twitter Tüm Üçüncü Taraf İstemcileri Engelledi

Twitter artık üçüncü taraf geliştiricilerin Twitter istemcileri oluşturmasına müsaade vermediğini doğruladı. Engadget tarafından tespit edilen datalara nazaran, kısıtlamalar altındaki yeni bir husus geliştiricilerin “Twitter Uygulamalarının yerine geçecek yahut benzeri bir hizmet yahut eser oluşturamayacaklarını” söylüyor.

Bu tabir, Tweetbot, Twitterrific, Aviary, Echofon, Birdie ve başkaları üzere tüm üçüncü taraf uygulamalarını tesirli bir halde yasaklıyor ve üçüncü taraf Twitter uygulamalarının şu anda geri gelmeyeceğini açıkça belirtiyor.

Geçtiğimiz Perşembe Twitter, Tweetbot üzere büyük Twitter istemcilerine API erişimi sağlamayı durdurdu ve bu onların çalışmamasına neden oldu lakin o sırada API’lerin neden apansızın kullanılamadığına dair bir açıklama yapmadı. Twitter, kimi uygulamaların çalışmamasına neden olabilecek bir değişiklik olan “uzun müddettir devam eden API kurallarını uyguladığını” şifreli bir halde söylediği Salı gününe kadar sessiz kaldı.

Üçüncü taraf geliştiriciler hiçbir noktada Twitter’dan rastgele bir bağlantı yahut kapatma hakkında rastgele bir ikaz almadı ve Twitter, hangi API kurallarının ihlal edilmiş olabileceğine dair hiçbir vakit bilgi sunmadı. Görünüşe nazaran Twitter, üçüncü taraf istemcileri basitçe engelleyen bir siyaset değişikliği uyguluyor.

Tweetbot ve Twitterrific üzere tüm tanınan Twitter istemcileri artık çalışmıyor ve bu uygulamalara bağlı olan Twitter kullanıcılarının artık iOS yahut Android’deki resmi Twitter uygulamasını yahut web’deki Twitter tecrübelerini kullanmaları gerekecek. Twitter, üçüncü taraf Twitter uygulamalarını kapatarak platformlarındaki tüm kullanıcılara reklam sunabilecek.

Başa dön tuşu