Ulusal Programlama Yarışması İçin Geri Sayım Başladı

Dijital ihtilalin eşiğindeki dünyada, gençlerin gelecek meslekleri ismine en manalı uğraşlarından birisi olan programlama için, Birebir Eğitim Vakfı’nın projelerinden inzva Türkiye’de en değerli adımlardan birini atarak 13-15 Eylül tarihlerinde programlama yarışı düzenliyor. Yarış Türkiye’deki genç bilgisayar mühendis adaylarının ekip çalışmasının yanı sıra kendilerini daima sınayabilecek yapıda düşünmelerini amaçlıyor.

Çok katmanlı ve grup tabanlı olması itibariyle cinsinin birinci örneği olan Ulusal Programlama Müsabakası, ICPC (International Collegiate Programming Contest – Milletlerarası Üniversite Programlama Yarışması) himayesinde, ülkemizin bilgisayar mühendisliği alanında eğitim veren en düzgün üniversitelerinden biri olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) partnerliğinde İstanbul’da düzenleniyor.

İnzva kurucularından Utku Yavuz, Ulusal Programlama Yarışması’nın Türkiye’nin genç ve parlak bilgisayar mühendislerine global muvaffakiyete açılan kapıyı aralama fırsatını fiyatsız olarak sunduğunu, inzva’nın da bulunduğu Beykoz Kundura’da gençlerin birlikte çalışma ve uyum yeteneklerini güçlendirecek bir ortamda hem yarışabileceklerini hem de meslekleriyle ilgili karar verebilecek iş ve akademi dünyası ağına ulaşabileceklerini belirtti.

Dünyanın En İtibarlı Algoritma Programlama Müsabakasına Giden Yol

Dünyadan üç binden fazla üniversite ekibinin katıldığı bir programlama müsabakası olan ICPC’ye geçtiğimiz yıl 115 ülkeden toplam 3 bin 200 üniversitenin 52 bin öğrencisi katıldı. inzva, Türkiye genelindeki üniversite takımlarını Beykoz Kundura’da düzenlenen yarışa -tamamen fiyatsız olarak- katılmaya davet ediyor. Bu müsabakaya katılarak birinci 10’da yer alan gruplar Birebir Eğitim Vakfı sponsorluğunda Güneydoğu Avrupa Bölgesel Yarışması’na (SEERC) katılmaya hak kazanacak. SEERC’te başarılı olan gruplar ise dünyanın en itibarlı algoritma programlama müsabakası olarak kabul edilen ICPC’nin Dünya Finallerine katılma hakkı kazanacak.

Birebir Eğitim Vakfı’nın (BEV) projelerinden biri olan inzva topluluğu Ulusal Programlama Yarışması’na öncülük ederek; algoritmik, analitik ve üretken düşünmeyi teşvik etmeyi; grup çalışması, çeşitli sorunları çözme ve vakit kısıtlamaları ile çalışma üzere yetenekli bilgisayar mühendislerinin marifetlerini artırarak profesyonel mesleklerinde yeterli bir başlangıç yapmalarını hedefliyor. Günümüzün olduğu kadar geleceğin de en kıymetli “akıl” sporunu teşvik ederek Türkiye’nin rekabetçiliğini artırmayı amaçlıyor.

Türkiye’deki bilgisayar mühendisleri topluluğunu kurarak onların sesi olmak isteyen inzva, her yıl Türkiye üniversitelerinden en az 10 takımın memleketler arası arenadaki yarışlarda yarı finale kalmasını sağlamak için çalışıyor. inzva’nın bir öteki büyük gayesi ise İstanbul’un programlama ve algoritma alanında milletlerarası müsabakalara mesken sahipliği yapması.

Küresel ölçekte rekabet edebilecek gençleri yetiştirmek üzere birçok çalışma gerçekleştiren inzva’nın düzenlediği Ulusal Programlama Müsabakası, yılda bir sefer SEERC (Southeastern Europe Regional Contest) ve ICPC müsabakalarından evvel gerçekleştirilecek ve geleceğin Türk bilgisayar mühendislerini global arenada öne çıkaracak rekabet ortamının İstanbul’dan start almasını sağlayacak.

Başa dön tuşu