Xerox, HP İçin Teklif Verdi

Baskı ve dijital doküman ile servisleri sunan Xerox, çeşitli bilgisayar ve yazıcıların üreticisi HP için 30 milyar dolarlık teklifte bulundu. HP için verilen satın alma kararının iki şirket ortasında uzun vakittir devam eden görüşmelerden sonra geldiği söz ediliyor.

İki şirket kıyaslandığında, HP 28 milyar dolar ile çok daha büyük bir sermayeye sahipken, Xerox ise 8 milyar doların biraz üzerinde sermayeye sahip. Fakat HP’nin 20 milyar dolarlık borç içerisinde olduğu söyleniyor. Şirketin piyasa bedeli ile kıyaslandığında bunun hayli büyük bir borç olduğunun altını çizmek gerek.

İyi gelir sayılarına karşın, HP’nin yazıcı satışlarının düşmesine bağlı olarak 2022’de iş gücünde yüzde 16 oranında kesintiye gideceği varsayım ediliyor. Xerox ise iki şirketin gücünü birleştirip, masrafları de 2 milyar dolara kadar düşürebileceğini iddia ediyor.

HP tarafından yapılan açıklamaya bakıldığında, Xerox’un bu teklifine karşı olumlu bir görüş hakim üzere gözüküyor. Ek olarak Citigroup Inc. ise Xerox’un HP ile birleşmesi durumunda,  20 milyar dolarlık borcu üstlenmek için şirkete yardımda bulunmak niyetinde.

Başa dön tuşu