Yandex’ten devrimsel özellik! Lisan bilmeye gerek kalmayacak!

Milyonlarca site barındıran world wide web (WWW), içerik manasında tam bir derya. Bu sınırsız bilgi ile önümüzdeki tek bariyer lisan oluyor. Uzun müddettir bu alandaki otomatik çeviri yapan tarayıcılar kullanımımıza amade durumda. Çeviri kalitesi ne kadar tartışılır olsa da, yıllar içindeki gelişimi şaşırtan dereceye ulaştı.

Çeviri teknolojilerine son eklenen anlık görsel içeriğini çevirme teknolojisi de üzerinde yıllardır çalışılan bir alan.Yandex Tarayıcı, hali hazırda entegre olan metin tercümanına, görsel tercümanı da entegre ederek bu teknolojiyi içerisinde bulunduran birinci tarayıcı oldu.

Daha evvelce görsel üzerinde metinleri çevirmek için, harici görsel uygulamaları ile metin tanımlaması yapmak ve akabinde tespit edilen metni çevirmek gerekiyordu. Kısa metinlerde bu sorun teşkil etmezken, metin çoğaldıkça içinden çıkılamayacak bir hal alıyordu. Argüman edilene nazaran sayfa büsbütün görsel metinlerden oluşsa bile Yandex tercümanı üstesinden gelebilecek.

Sayfa içerisindeki görselleri nasıl çevireceksiniz?

Tüm sayfayı eksiksiz çevirmeye bastığınızda, sayfa içerisindeki tüm görselleri çevirmeyi öneren bir açılır düğme belirecek. Yapmanız gereken yalnızca bu butona tıklamak olacak.

Bu yeni teknolojiyi barındıra Yandex Tarayıcı, Windows ve macOS için kullanıma hazır durumda. Yakın gelecekte, Linux’ta ve Android taşınabilir platformunda yer alacağı planlanıyor. Hatta Android sürümü şu anda Beta sürecine girmiş durumda. iOS sürümü için ise yıl sonuna kadar kullanıma sunulacağı iddia ediliyor.

Görsel içerikte çeviri teknolojileri üzerinde çalışmalar tüm süratiyle devam ederken Rus firma açıklamalarına ek olarak bu özelliklere ek olarak, yalnızca görsel alanları çevirme, çeviri sırasında bağlam tanıma algoritmaları üzere özellikler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Bilim-Kurgu sinemalarından aşina olduğumuz lisan bariyerinin büsbütün ortadan kalktığı, elektronik aygıtların anlık dengeli çeviri yaptığı bir geleceği sizce ne vakit göreceğiz?

Başa dön tuşu