Yazılım İle Wi-Fi Menzili 60 Metreden Fazla Artırıldı

Brigham Young Üniversitesi, Washington Üniversitesi ve Utah Üniversitesi bilim insanları geliştirdikleri yazılım ile mevcut Wi-Fi protokolünün sinyal menzilini 60 metrenin üzerine çıkarmayı başardı.

Test sonuçları, Açma-Kapama Gürültü Gücü İletişimi protokolü ile Stayin’ Alive isimli uygulama eşleştirildiğinde sinyal menzilinin arttığını ve standart Wi-Fi ilişkisinin sunduğunun 67 metre ötesine geçtiğini gösteriyor. Bunun ek donanım olmaksızın kolay bir yazılım güncellemesi ile gerçekleştirilebilecek olması ise büyük bir muvaffakiyet. Hem de güncellemenin hücresel yahut Bluetooth kontaklarına da uygulanabileceği tabir ediliyor.

Araştırmacılar bunu bir sinyali korumak için saniyede en az bir megabitlik bir sürat gerektiren standart Wi-Fi’nin bilakis, ONPC protokolü aracılığıyla saniyede 1 bitlik bir sinyal tutarak başarmış. Ek olaraki Wi-Fi yönlendiricisinin etraftaki gürültüyü ayırt edebildiği sinyal için bir açma/kapama deseni oluşturmak üzere Wi-Fi sensörüne bir dizi 1 ve 0 programlanmış.

Garaj kapısı sensörü, hava kalitesi izleme aygıtı yahut yağmurlama sistemi üzere birçok Wi-Fi özellikli aygıtın bu gelişmeden yarar sağlayabileceğine inanılıyor. Bu aygıtların açık/kapalı durumlarını için 1 bit bilginin kâfi olacağı paylaşılıyor.

Başa dön tuşu