YouTube Music, Android 10 Cihazlarda Ön Yüklü Gelecek

Google ile gerçekleştirilen lisans mutabakatının bir modülü olarak birçok Android akıllı telefon üreticisi çeşitli birinci parti uygulamaları aygıtlarında ön yüklü olarak sunmak zorunda kalacak. Bunların başında da YouTube Music geliyor. YouTube Music, Android 10 aygıtların tamamında ön yüklü gelecekken, Android 9 ve Google Pixel serisinde de birebir durum geçerli olacak.

Bu atakta iki anahtar sebebin olduğu söz ediliyor. Öncelikle şirket, yıllardır Android aygıtlarda varsayılan müzik uygulaması olan Google Play Music’i değiştirmek istiyor. Google bu uygulamanın şimdi fişini çekmiş olmasa da kullanıcıların bir halde YouTube Music’e geçmesi isteniyor. Bir başka sebep ise Apple ve Spotify çevrimiçi müzik servisleri piyasasını 60 ve 108 milyon fiyatlı abone ile domine derken, Google’ın geride kalmış olması. YouTube Music abone sayısının 15 milyonun biraz üzerinde olduğu paylaşılıyor.

Google daha evvel de 2017 yılında Samsung ile iş birliğine gitmiş ve Play Music, Galaxy akıllı telefon ve tabletlerde ön yüklü gelmişti. Bakalım bu sefer planlar tutacak mı?

Başa dön tuşu