Yüksek Aktarım Hızları Sunan USB 4 Standardı Kullanıma Hazır

USB-IF konsorsiyum tarafından Mart ayında duyurusu gerçekleştirilen USB 4 standardı için çalışmalar tamamlandı. Teknik ayrıntıları açıklanan USB 4 standardı, günümüz gereksinimlerine karşılık verecek formda dizayn edildi.

USB 4 standardının en dikkat alımlı noktası, bir evvelki kuşak USB 3.2’ye nazaran iki kat daha fazla bant genişliği sunuyor olması. Bu da uygun kablo ve donanımlar kullanıldığı takdirde iki istikametli olarak toplamda 40 Gbps‘ye tekabül ediyor.

USB 3.2, USB 2.0 ve Thunderbolt 3 ile geriye dönük uyumluluğu bulunan USB 4 standardı, USB 3 ile birebir USB-C konektör dizaynını kullanıyor.

USB 4 sayesinde, tek kabloyla bir harici ekran kartı, iki adet 4K monitör ve öbür yan aksesuarları bilgisayara bağlamak mümkün. Ayrıyeten bu port üzerinden 15W’a kadar güç transferi da yapabilirsiniz. Örneğin telefonunuz süratli şarj dayanağına sahipse, USB 4 portu aracılığıyla telefonunuzu 15W’a kadar süratli şarj edebilirsiniz.

Yeni kuşak USB standardı tamamlanmış olmasına karşın, USB 4 uyumlu aygıtların yaygınlaşması vakit alacaktır. Çünkü uyumlu birinci aygıtlar için 2020 yılına dikkat çekilirken, teknolojinin yaygınlaşması için 2021 yılı işaret ediliyor.

Başa dön tuşu