10 Milyar Civarı Şifre Sızdırıldı

“ObamaCare” isimli hack forumunda bir kullanıcı, 10 milyar civarında şifrenin bulunduğu bir liste paylaştı. Bu eşsiz veri tabanı, bilgisayar korsanları için büyük avantaj sağlayacak gibi görünüyor.

Son dönemlerin, belki de tarihin en büyük internet sızıntılarından bir tanesi gerçekleştirdi. Bir veya bir grup bilgisayar korsanı, yaklaşık 10 milyar adet kullanıcı parolasının bir derlemesini oluşturdu. Bu derleme, internete erişimi olan herkes için büyük risk teşkil ediyor.

Bir forumda paylaşılan parolalar, “RockYou2024” olarak isimlendirildi. Parolaları paylaşan kullanıcı, “Noel bu yıl erken geldi. Size 9,9 milyardan fazla şifre içeren yeni bir rockyou2024 şifre listesi sunuyorum!” ifadelerini kullandı. Bundan birkaç yıl önce de “RockYou2021” isimli bir liste paylaşılmış, 8,4 milyar adet şifre ifşa olmuştu.

Bu listede, sizin de sızdırılmış şifreleriniz olabilir

10 milyar şifre sızdırıldı

RockYou2024 listesinde, bireylerin internet sitelerine giriş yapmak için kullandıkları şifreler yer alıyor. Bunların nasıl sızdırıldıkları tam olarak belli değil ancak bilgisayar korsanları, bu sızıntı ile çok büyük bir avantaj yakalamış durumdalar. Çünkü bu listede yer alan şifreleri rastgele deneyebilir ve aralarında sizlere ait olan hesaplara da ulaşabilirler. Tabii bunun bir olasılıktan ibaret olduğunu unutmamak lazım.

15 Yaşında NASA’yı Hackleyen Jonathan James Bunu Nasıl Başarmıştı?

Bu tür durumlardan korunmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem var. Bunların ilki, tüm internet siteleri için benzersiz ve güçlü şifre oluşturucular kullanmak. Apple ve Google gibi firmalar, bunun için hizmetler sunuyorlar. Ayrıca mümkün olduğu kadar iki faktörlü doğrulama kullanın. Böylelikle şifrenize ulaşılsa bile hesaplara giriş mümkün olmayacaktır. 

Başa dön tuşu