23 Milyon Kredi Kartı Bilgisi Dark Web’de Satılıyor

İllegal aktivitelerin yuvası olan dark web üzerinde artık de çalıntı 23 milyon kredi kartı bilgisinin satışa sunulduğu ortaya çıktı. Siber tehdit istihbarat (CTI) tertibi Sixgills tarafından sunulan rapor ile ortaya çıkan duruma nazaran, bu yılın birinci 6 ayında 23 milyondan fazla kredi kartı bu denetimsiz ortamda satışa çıktı.

Çalınan kart bilgilerinin yüzde 64 ile büyük çoğunluğunun ABD merkezli olduğu belirtiliyor. İngiltere ise yüzde 7.4 ile ikinci pozisyonda. En az çalıntı kart verisi ise yüzde 0.0014 oranla ve yalnızca 314 kartla Rusya’ya ilişkin. Ek olarak, çalınan kartların yüzde 57’sinin Visa, yüzde 29’unun MasterCard ve yüzde 12’sinin ise American Express olduğu da öteki bilgiler ortasında.

Satışa sunulan kart ayrıntılarının ise yalnızca 5 dolar karşılığında bile alınabileceği paylaşılıyor. Kart numarası ve güvenlik kodu (CVV) bilgisi olan kartların çevrimiçi alışveriş için de elverişli olmasından ötürü en tanınan çeşit olduğu belirtiliyor. Hatta manyetik şeritteki tüm bilgileri içeren ve gerçek hayatta da kullanılabilecek formda çoğaltılabilecek kart bilgileri de olması ise işin daha da korkutucu yanı.

Bu üzere durumlara karşı güvenlik manasında yapılabilecek en yeterli şeyin ise kullanıcıların şüpheli kart aktiviteleri için alarm kurması olduğu vurgulanıyor. Şirketlerin ise müşterilerini korumak için dark web aktivitelerini gözetmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Başa dön tuşu